Simulation modelling and optimization for improving maritime container terminal operations: A response surface methodology
Deniz konteyner terminali operasyonlarının iyileştirilmesi için simülasyon modelleme ve optimizasyonu: Bir yanıt yüzey metodolojisi
  1. Tez No: 828826
  2. Yazar: ELVAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA TUNÇEL MEMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Denizyolu taşımacılığında dökme yük dışında genel kargo taşımacılığı sağlayan konteyner taşımacılığının payı oldukça fazladır ve sürekli artmaktadır. Konteyner limanlarında artan konteyner trafiğine cevap verebilmek için liman işletmecileri bu talebi yatırım kararı vermeden ya ekipman sayısını artırarak ya da mevcut ekipmanları verimli kullanarak karşılamak durumundadır. Rıhtım vinci operasyonel stratejisi, bir konteyner terminalindeki işletim sisteminin performansının değerlendirilmesinde çok önemli bir rol oynar. Rıhtım vinçlerinin planlanmasında kullanılan iki tür operasyonel strateji vardır: tek çevrim ve çift çevrim. Tek çevrim, gemi ambarındaki tüm konteynerlerin elleçleme işlemlerinin tamamlanmasından sonra rıhtım vinçlerinin elleçleme operasyonlarını gerçekleştirdiği operasyonel bir stratejidir. Çift çevrim, rıhtım vinçlerinin aynı gemi ambarında aynı anda elleçleme operasyonlarını gerçekleştirdikleri operasyonel bir stratejidir. Bu çalışmanın amacı, tekli rıhtım vinci tek ve çift döngü stratejilerinin ve çoklu rıhtım vinci tek ve çift döngü stratejilerinin simülasyon yoluyla nasıl modellenip analiz edilebileceğini göstermektir. Bu yöntem, Ambarlı limanı'nda gerçek hayattan bir örnek olay incelemesi ile gösterilmiştir. Sonuç olarak konteyner terminallerinde yükleme, boşaltma ve istifleme gibi liman operasyonları Arena simulasyon programı kullanılarak simüle edilmekte ve yanıt yüzeyi metodolojisi ile optimum sayıda kamyon ve lastik tekerlekli portal vinç optimize edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In maritime transport, the share of container transportation, which provides general cargo transportation other than bulk cargo, is quite large and is constantly increasing. In order to respond to the increasing container traffic in container ports, port operators have to meet this demand either by increasing the number of equipment or by using existing equipment efficiently without making an investment decision. Quay crane operational strategy plays a crucial role in assessing the performance of operating system at a container terminal. There are two types of operational strategies used in the planning of quay cranes: single cycling and dual cycling. Single cycling is an operational strategy where quay cranes perform their handling operations after the completion of the handling operations of all containers in the vessel bay. Dual cycling is an operational strategy in which quay cranes perform their handling operations simultaneously in the same vessel bay. The aim of this study is to show how single quay crane single and dual cycling strategies and multi quay crane single and dual cycling strategies can be modelled and analyzed by simulation. This method is illustrated by a real-world case study at the port of Ambarlı. As a result, port operations such as loading, unloading and stacking in container terminals are simulated by using the Arena simulation program and to optimize the optimum number of trucks and rubber tyred gantry cranes with response surface methodology.