Okul müdürlerinin çatışma yönetimi stilleri ile öğretmen performansı ve okul mutluluğu arasındaki ilişki
The relationship between conflict management styles of school principals and teacher performance and school happiness
- Tez No: 773615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin çatışma yönetimi stillerinin, öğretmenlerin performanslarını ve okul mutluluğu algılarını yordayıp yordamadığının belirlenmesidir. Bu kapsamda araştırmada ilişkisel tarama yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Bayrampaşa, Sultangazi, Gaziosmanpaşa ve Bahçelievler ilçeleri devlet okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmış ve toplamda 410 öğretmenin araştırmaya katılımı sağlanmıştır. Verilerin toplanmasında“Rahim Örgütsel Çatışma Anketi ROCI II”,“Okul Mutluluğu Ölçeği”ve“Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verileri analiz işlemine geçmeden önce normallik ve güvenirlik değerleri hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği ve güvenirlik katsayılarının iyi düzeyde olduğu belirlenmiş ve parametrik testlerin uygulanmasına geçilmiştir. Araştırmada t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonucuna göre kadın öğretmenlerin performansları, okul mutluluğu algıları, okul müdürlerinin kadın öğretmenler tarafından algılanan tümleştirme, ödün verme ve uzlaşma çatışma yönetimi stilleri erkek öğretmenlere göre daha olumludur. Okul kademesi anaokulundan liseye doğru ilerledikçe öğretmenlerin performansları ve okul mutluluğu algıları anlamlı olarak azalmaktadır. Öğretmenlerin performansları ile okul mutluluğu, okul müdürlerinin tümleştirme, ödün verme ve uzlaşma çatışma yönetimi stilleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul mutluluğu ile okuldaki öğretmen, öğrenci sayısı arasında negatif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether conflict management styles of school principals predict teachers' performance and perceptions of school happiness. In this context, relational survey model was preferred in the research. The study group of research, in Bayrampasa Istanbul, Sultangazi, Gaziosmanpaşa teachers in the public schools of the district of Bahçelievler and poses. An easily accessible sample method was used in the study and a total of 410 teachers participated in the study. In order to collect the data,“Turkish Organizational Conflict Questionnaire ROCI II”,“School Happiness Scale”and“Teacher Performance Evaluation Scale”were used. The normality and reliability values were calculated before the data were analyzed. It was determined that the data showed a normal distribution and the reliability coefficients were at a good level, and parametric tests were applied. In the study, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and multiple regression analyses were performed. According to the results of the analysis, the performances of female teachers, perceptions of school happiness, integration, compromise and compromise conflict resolution styles of school principals perceived by female teachers are more positive than male teachers. As the school level progresses from kindergarten to high school, teachers' performance and perceptions of school happiness decrease significantly. A positive and moderately significant relationship was found between the Dec of teachers and school happiness, integration, compromise and compromise conflict resolution styles of school principals. A significant relationship was found between the happiness of teachers at school and the number of teachers and students at the school in a negative and moderate.