Torakotomi sonrasi torakal epidural anestezi ile fentanil, fentanil + ropivakain, fentanil + bupivakain, fentanil + levobupivakainin postoperatif ağriya etkileri
The effects of fentanyl, fentanyl + ropivacaine, fentanyl + bupivacaine, fentanyl + levobupivacaine on postoperative pain with thoracic epidural anesthesia after thoracotomy
- Tez No: 773616
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZUHAL AYKAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Torakotomi sonrası ağrı tedavisi postoperatif hastanın iyileşme sürecini hızlandıracağı gibi pulmoner komplikasyonları azaltacaktır. Bu amaçla yoğun bakım ünitesinde opioidler başta olmak üzere pek çok ilaç ve yöntem kullanılmaktadır. Hastanın ağrısı tedavi edilirken bilincini etkilemeyen, solunum fonksiyonlarını bozmayan yeterli analjezi yöntemleri uygulanmalıdır. Yetersiz analjezi veya aşırı sedasyon hastanın derin nefes almasını ve öksürmesini engelleyerek sekresyon birikmesi ve atelektazilere neden olabilecektir. Çalışmamızda torakal epidural hasta kontrollü analjezi (TEA-HKA) yöntemi ile kullanılan fentanil, ropivakain, bupivakain ve levobupivakainin analjezik etkinlikleri yanısıra oluşabilecek yan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık Torakotomi yapılan hastalara ameliyathanede, operasyonun bitmesine 30 dakika kala yükleme olarak, GrupF'e 50 mcgr fentanil+3cc SF, GrupFR'ye 50 mcgr fentanil+10 mg %0,2 ropivakain,GrupFB'ye 50 mcgr fentanil+15 mg %0,5 bupivakain+2cc SF ve GrupFL'ye 50 mcgr fentanil+15mg %7,5 levobupivakain+3cc SF bolus olarak torakal epidural kateterden verildi. YBÜ'de, fentanil (Grup F) (n=20)'e bolus ve hasta kontrollü analjezi modunda (HKA) 5 mcgr/ml konsantrasyonda fentanil, 2 ml bolus,5 ml/saat bazal infüzyon ve 30 dak kilit süresiyle, fentanil-bupivakain (Grup FB) (n=20)'ye bolus ve PCA modunda % 0,125 bupivacain-5 mcgr/ml fentanil 2 ml bolus 3 ml/saat bazal ve 15dak kilit süresiyle , fentanil-ropivakain (GrupFR) (n=20)'ye bolus ve HKA modunda 5 mcgr/ml fentanil-0,1mg/ml ropivakain, 2 ml bolus HKA, bazal 5 ml ve 30 dak kilit süresiyle ve fentanil-levobupivakain(GrupFL) (n=20)'ye bolus ve HKA modunda % 0,125 levobupivakain-5 mcgr/ml fentanil 2 ml bolus 3ml bazalve 15 dak kilit süresiyle torakal epiduralden hasta kontrollü analjezi (HKA) başlandı. Ek doz analjezi ihtiyacı olan hastalara fentanil 0.5 mcgr/kg dozda İV olarak verilerek analjezi sağlandı. Grupların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, ASA sınıfı, ameliyat süresi ve yapılan ameliyatların tipi, ameliyat öncesi ağrı skorları, PaCO2, kan basıncı, kalp atım hızı ve dakika solunum sayısı değerleri arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Sonuç olarak; ağrı düzeyinin yüksek olduğu torakotomi ameliyatları sonrası analjezide kullandığımız 3 farklı lokal anestezik ile birlikte opioidlerin kombine kullanımının daha etkin analjeziye ve daha az yan etki profiline neden olarak, etkin bir HKA yöntemi sağlayabileceğini düşünüyoruz.Yeni bir lokal anestezik olan levobupivakain bupivakaine benzer ancak hem ropivakaine hem de bupivakaine gore fentanil kombinasyonu ile etkin bir analjezi oluturmuştur.
Özet (Çeviri)
Pain management after thoracotomy will accelerate the recovery process of the postoperative patient and reduce pulmonary complications. For this purpose, many drugs and methods are used in the intensive care unit, especially opioids. Adequate analgesia methods that do not affect the patient's consciousness and do not impair respiratory functions should be applied while the patient's pain is being treated. Insufficient analgesia or excessive sedation may prevent the patient from breathing deeply and coughing, resulting in secretion accumulation and atelectasis. In our study, we aimed to compare the analgesic effects of fentanyl, ropivacaine, bupivacaine and levobupivacaine used with the thoracic epidural patient-controlled analgesia (TEA-PCA) method as well as the side effects that may occur. In patients who underwent thoracotomy, 30 minutes before the end of the operation, 50 mcgr fentanyl + 3cc SF for GroupF, 50 mcgr fentanyl + 10 mg 0.2% ropivacaine for GroupF, 50 mcgr fentanyl + 15 mg 0% for GroupFB. 5 bupivacaine+2cc SF and 50 mcgr fentanyl+15mg 7.5% levobupivacaine+3cc SF were given to GrupFL as bolus through thoracic epidural catheter. In the ICU, bolus to fentanyl (Group F) (n=20) and in patient-controlled analgesia mode (PCA), fentanyl at 5 mcgr/ml concentration, 2 ml bolus, 5 ml/hour basal infusion and 30 min lock time, fentanyl- bolus to bupivacaine (Group FB) (n=20) and 0.15% bupivacaine-5 mcgr/ml fentanyl in PCA mode 2 ml bolus 3 ml/hr basal and 15 min lock time, fentanyl-ropivacaine (GroupFR) (n=20)' 5 mcgr/ml fentanyl-0,1mg/ml ropivacaine in bolus and PCA mode, 2ml bolus PCA, basal 5ml with 30 min lock time and fentanyl-levobupivacaine(GrupFL) (n=20) bolus and % in PCA mode Patient-controlled analgesia (PCA) was started from thoracic epidural with 0.125 levobupivacaine-5 mcgr/ml fentanyl 2 ml bolus 3 ml basal and 15 min lock time. Fentanyl 0.5 mcgr/kg was administered intravenously to patients who needed additional dose of analgesia, and analgesia was provided. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, body weight, height, ASA class, duration of surgery and type of surgery, preoperative pain scores, PaCO2, blood pressure, heart rate and respiratory rate per minute (p>0.05). In conclusion; We think that the combined use of opioids together with 3 different local anesthetics that we use for analgesia after thoracotomy operations with high pain levels can provide an effective PCA method, causing more effective analgesia and less side-effect profile. Levobupivacaine, a new local anesthetic, is similar to bupivacaine, but it is both ropivacaine and It produced an effective analgesia with fentanyl combination compared to bupivacaine.