Sosyal medya istihbaratı ile Twitter gündemlerinin PANAS-T ölçeğine göre incelenmesi
Examining Twitter agendas by social media intelligence according to PANAS-T scale
  1. Tez No: 773631
  2. Yazar: TAN HASKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Açık kaynak istihbaratı ve destekleyici veri analitikleri çalışmalarının başarısı, bilgi hiyerarşinin en alt katmanı olan ham verilerin ne kadar ölçeklendirilebildiği ile doğrudan ilgilidir. Açık sosyal ağlar ise ham verilerin miktarını arttırmak ve ölçeklendirmek için en iyi maliyet etkin çözümleri sunan platformlardır. Bu çalışmada psikometri disiplininde kullanılan PANAS (Pozitif ve negatif duygu durum ölçeği) temel alınarak, sosyal medya verileri üzerinden bir gündeme ilişkin, kitlelerin duygu durum analitiklerini elde edilmeye çalışılacaktır. PANAS temelde duygu durumu ifade eden anahtar kelimeler üzerinden yapılan testlerle çıktı üreten bir ölçektir. Analize giren temel bileşenler anahtar kelimeler olduğu için bu ölçek sosyal medya istihbaratına kolaylıkla uygulanabilmektedir. PANAS ölçeği özelinde, bilgisayar destekli uygulamalarla konvansiyonel araştırma yöntemlerinden daha büyük veri kümelerine ulaşarak benzer sonuçlar elde edilip edilemeyeceği ilişkisellik üzerinden test edilecektir.
Özet (Çeviri)
The success of open source intelligence and supporting data analytics studies are directly related to how scalable raw data, which is the lowest layer of the information hierarchy. Open social networks (OSN) are the platforms that offer the best cost-effective solutions for increasing the amount and scaling of raw data. In this study, based on the PANAS (Positive and Negative Affect Schedule) used in the discipline of psychometrics, it will be tried to obtain mood analytics of the masses on an agenda through social media data. PANAS is basically a scale that produces output with tests made on keywords expressing mood. This scale can be easily applied to social media intelligence, as the key component in the analysis is keywords. Specific to the PANAS scale, it will be tested whether similar results can be obtained by reaching larger datasets than conventional research methods with computer applications.