İnternet oyun oynama bozukluğu olan ergenlerin aile yapısı, benlik saygısı ve duygusal özerklik açısından incelenmesi
Examination of adolescents with internet gaming disorder in terms of family structure, self-esteem and emotional autonomy
- Tez No: 773632
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ: Ergenlik döneminde internet oyun oynama bozukluğuna (İOOB) sık rastlanmaktadır. Yetkin olmayan ebeveyn tutumlarının İOOB üzerindeki olumsuz etkilerine yönelik literatürde çalışmalar bulunmasına rağmen, aile yapısıyla İOOB ilişkisini değerlendiren çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızda DSM-5 kriterlerine göre İOOB tanısı alan ergenler ile bu tanıyı almayan ergenlerin aile yapısını karşılaştırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca benlik saygısı ve duygusal özerkliğin aile yapısı ve İOOB ile ilişkisinin araştırılması planlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamızın vaka grubunu DSM-5'e göre İOOB tanısı alan 13-18 yaş arasında 68 ergen, kontrol grubunu ise İOOB tanı ölçütlerini sağlamayan ve aktif psikopatolojileri olmayan 13-18 yaş arası 63 ergen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan ergenler ve aileleri ile Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDGŞ-ŞY) adlı yarı yapılandırılmış form aracılığıyla psikiyatrik değerlendirme yapılmıştır. Vaka ve kontrol gruplarında sosyodemografik veri formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSE), Ana–Baba–Ergen İlişki Envanteri(PARQ), Duygusal Özerklik Ölçeği (DÖÖ) kullanılmıştır. BULGULAR: Vaka grubu yaş ortalamaları (15,57±1,29 yaş) ve kontrol grubu (15,35±1,18 yaş) arasında açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık (t=1,01, p=0,341) bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Internet gaming disorder (IGD) is common during adolescence. Although there are studies on the negative effects of maladaptive family attitudes on IOOD in the etiology of this disorder, studies on family structure are limited. In our study, it is aimed to compare the family structure of adolescents diagnosed with IGD according to DSM-5 criteria and adolescents who do not have this diagnosis. It is also planned to investigate the effects on self-esteem and emotional autonomy. As far as we know, studies on this subject are limited in the literature, our aim is to contribute to the literature in this sense. METHOD: 68 adolescents aged 13-18 years diagnosed with IGD according to DSM-5 were included in the study. The control group of our study consists of 63 adolescents between the ages of 13-18 who do not meet the diagnostic criteria for IGD and do not have psychopathologies. Psychiatric evaluation was conducted with the adolescents and their families who volunteered to participate in the study, through a semi-structured form called the Interview Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children with the Family - Present and Lifelong Form, Sociodemographic form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Parent Adolescent Relationship Inventory (PARQ), Emotional Autonomy Scale were used in case and control groups. RESULTS: 68 IGD cases and 63 controls were evaluated in the study. The mean age of the study group was found to be 15.57.