Post-heroic warfare and social change in Türkiye
Kahramanlık sonrası savaş ve Türkiye'de toplumsal değişim
- Tez No: 773634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı kahramanlık sonrası savaş teorisinin Türkiye örneğinde geçerliliğini anlamaktır. Bunun için öncelikle Türkiye'deki hem demografik değişimler hem de değerler değişimi Edward Luttwak'ın post-heroik savaş teorisi ışığında incelenmiştir. Söz konusu değişimler, verilerin tutarlılığını sağlamak ve kahramanlık sonrası savaş teorisinin ortaya çıktığı zaman dilimine uygunluk için 1990'dan günümüze kadar olan dönemi kapsamaktadır. Bu konudaki ampirik araştırma eksikliği söz konusu olsa da bu tez çalışması Türkiye örneğinde bir ilk olarak literatüre katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, Türkiye homojen bir toplum değildir. Toplumun bir kesimi post-heroik savaş teorisinde tarif edilen yapıya daha yakındır ve genel eğilimi de ağır ilerlemekle birlikte bu yöndedir. Türkiye'nin topraklarına doğrudan tehditlerin fazlalığı ve bundan dolayı yürüttüğü askeri harekatlar, toplumda geniş bir zayiattan kaçınma refleksinin ortaya çıkmasını şimdilik önlemektedir. Ancak tehditlerin ortadan kalkması ile birlikte zayiat toleransının azalacağı ve kahramanlık sonrası savaş anlayışının yaygınlaşacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the validity of post-heroic warfare theory in Türkiye case. For this purpose, both demographic and social value changes in Türkiye have been analyzed in the light of Edward Luttwak's post-heroic warfare theory. These changes cover the timeframe from 1990 until today, in order to ensure data consistency and for the purpose of convenience with the time frame when post-heroic warfare theory has emerged. Even there is a lack of empirical research, this thesis contributes to the field as the first study in Türkiye case. Consequently, Türkiye is not a homogenous society. A portion of the society is similar to the social structure that has been described in the post-heroic warfare theory and the overall trend in the whole Turkish society is in this direction albeit slowly. High number of direct threats to Türkiye's territory and military operations as a result of this, prevents a wide casualty-aversion reflex in the society for now. And in case of disappearance of these threats, it is assumed that casualty tolerance will decrease and post-heroic condition will be more widespread in Turkish society.