Van ilinde hastane personelinin ve toplumun erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının ve mevcut aşılanma durumlarının tespiti ve değerlendirilmesi
Knowledge and attitude of hospital staff and community regarding adult vaccination in city of Van
- Tez No: 440146
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Erişkin aşılama, koruyucu sağlık hizmetlerinin yaşamsal öneme sahip bir parçasıdır. Aşılama çalışmalarında gerekli altyapının sağlanmasının yanında bir o kadar önemli olan bir konu da hastane personelinin ve toplumun yeterli şekilde bilgilendirilip, erişkin aşılamanın gerekliliğine inandırılmasıdır. Araştırmanın amacı Van ilinde hastane personelinin ve toplumun erişkin aşılaması hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek, erişkin dönemdeki aşılanma durumlarını saptamak, erişkinlerin ve hastane personelinin aşılanma oranlarını ve erişkin bağışıklaması konusunda farkındalığı artırmak ve ileride oluşturulacak eğitim materyallerine kaynak sağlamaktır. Çalışma; Ocak 2016-Nisan 2016 tarihleri arasında Van ilinde bulunan Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gevaş Devlet Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bu hastanelerde görev yapmakta olan hastane personeli ve bu hastanelere başvuran 18 yaş ve üzeri hasta ve hasta yakınları oluşturmaktadır. Çalışma 483'ü hastane personeli, 320'si hastane personeli olmayan kişilerden oluşan toplam 803 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, görüşme ve anket tekniğine dayalı kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak, literatür taramalarından elde edilen bilgilere dayanarak araştırmacı tarafından 34 sorudan oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Adult vaccination is a vital part of preventive health service. In Vaccination work, in addition to ensuring the necessary infrastructure, an issue which has same importance is the informing the hospital staff and the community adequately and convincing them about the necessity of adult immunization. The aim of this research is to determine the level of knowledge about adult vacination of hospital staff and the community in City of Van, to determine the vaccination status in adulthood, to increase awareness about the adult vaccination and also to provide the resources for education materials which will be created in the future. This study is completed at Dursun Odabaş Medical Center, Van Regional Training and Research Hospital, Gevas State Hospital which are located at Van Province, between the dates January 2016 and April 2016 . The population of the research is composed of the hospital staff who work in those hospitals, 18 years and older patients and relatives of patients who admitted to these hospitals . The study is realized with the participation of 803 individuals of which 483 are hospital staff and 320 are non-hospital staff. The research is a cross-sectional, descriptive study which is based on interviews and questionnaire techniques. As a data collector, a questionnaire which is composed of 34 questions based on the information obtained from litearature review formed by researcher is applied . SPSS 22.0 for Windows which is a software program is used for analyzing data. Pearson Chi-square and Likelihood Ratio tests are used to the compare groups. The mean age of hospital staff participated in the research is 31,65 ± 8,1 (19-56), the mean age of participants who are not hospital staff is 39 ± 14,32 (18-82). The ratio of women participants who are hospital staff is 48.2% and ratio of women participants who are not hospital staff is 51.2%.Total rate of knowledge about vaccines that are applied through adulthood of both hospital staff and participants who are not hospital staff is in flu vaccine as 97,1%-69,7%; in pneumococcal vaccine 19.7%-10.0%; in Td vaccine 96.3%-79.1%; in MMR vaccine 9.7%-3.8%; in hepatitis A vaccine 24.4%-1.9%; in hepatitis B vaccine 94.8%-35.9%; in rabies vaccine 85.7%-70.3%; in meningoccal vaccine 8.9%-3.1%; in shingles vaccine 3.7%-0.3%; in HPV vaccine 34.2%-7.5%; in varicella vaccine 2.7%-1.6%; in pertussis vaccine 1.2%-0.0%.