Fosforlu gübrelemenin yoncanın (Medicago sativa L.) verim ve kalitesine etkisi
Effect of phosphorus fertilizer on yield and quality of alfalfa (Medicago sativa L.)
- Tez No: 773641
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ERKOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma yarı-kurak iklime sahip İç Anadolu Bölge'sinde yer alan Eskişehir ili Sarıcakaya ilçesi ekolojisinde yetiştirilen yonca (Medicago sativa) çeşidinde fosforlu gübrelemenin verim ve kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla 2019 yılında sulanan koşullarda yürütülmüştür. Araştırma Şansa Bağlı Tam Blok Deneme desenine göre 4 tekrarlı olarak yürütülmüştür. Çalışmada fosforun 4 farklı dozu 0, 3, 6 ve 9 kg/da P2O5 ve yıl içinde yapılan biçimler arasındaki bitki boyu (BB), yaş ot verimi, kuru madde oranı (KMO), ham protein oranı (HPO), doğal çözücülerde çözülmeyen lif oranı (NDF), asit deterjan içerisinde çözünmeyen lif oranı (ADF) ve nispi yem (NYD) değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the effect of phosphorus fertilization on the yield and quality of alfalfa (Medicago sativa) in Sarıcakaya District of Eskişehir Province in 2019 and under irrigated conditions. The experiment was conducted using Ranomized Complete Blok Design with 4 replications. Alfalfa was fertilized using different phosphorus dasages as 0, 3, 6, 9 kg/da and plant height, fersh forage yield, dry matter (DM) ratio, crude protein (CP) content, neutral detergent fiber (NDF) content, acid detergent fiber (ADF) content and relative feed value were examined.