Fosforlu gübrelemenin krizantem (Chrysanthemum morifolium) bitkisinin gelişimine ve çiçeklenmesine etkisi
The Effect of phosphorus fertilizers on growth and flower production of Chrysanthemum morifolium
- Tez No: 27836
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
HI ÖZET Yüksek Lisans Tezi FOSFORLU GÜBRELEMENİN KRİZANTEM (Chrysanthemum morifolium) BİTKİSİNİN GELİŞİMİNE VE ÇİÇEKLENMESİNE ETKİSİ Ceyhan TARAKÇIO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU 1993, Sayfa: 47 Jüri: ProtDr. Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr.Ferhan HATİPO?LU Prof.Dr.İlhan KARAÇAL Sera koşullarında, fosforlu gübrelemenin krizantem (Chrysanthemum morifolium) bitkisinin gelişimine ve çiçeklenmesine etkisini belirlemek amacıyla yürütülen bu araştırmada, yetiştirme ortamı olarak hacmen 1/3:1/3:1/3 oranında toprak: perlit: torf karışımı kullanılmış ve bitkiler, dört aylık gelişim süresisonunda hasat edilmiştir. Denemede fosfor kaynağı olarak Ca(H2P04)2 kullanılmış olup, 1600g. yetiştirme ortamı içeren saksılara temel gübreleme ile birlikte 0-64-128-192-256 ve 320 mg P uygulanmıştır. Krizantem bitkisinin yaprak-sap yaş ve kuru ağırlıkları fosfor düzeylerine bağlı olarak artış göstermiş; en olumlu sonuç 320 mg P/saksı düzeyindeki uygulama ile elde edilmiştir. Çiçek yaş ve kuru ağırlıkları üzerinde 192 mg P/saksı düzeyine kadarki fosfor uygulamaları olumlu etkide bulunurken bu düzeyden sonra çiçek yaş ve kuru ağırlıklarında azalma meydana gelmiştir. Krizantem bitkisinin kalitesini belirlemede önemli ölçütler olan çiçek sapı uzunluğu ve çiçek çapı üzerinde en iyi sonuç 64 mg P/saksı düzeyindeki fosforlu gübreleme ile elde edilmiştir. Çiçek sapı genişliği üzerinde ise, fosforlu gübrelerin etkisi istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Farklı düzeylerde uygulanan fosforlu gübrelerin standart krizantem bitkisinin yaprak-sap aksamının fosfor kapsamında da en iyi sonuç 64 mg P/saksı düzeyindeki fosfor uygulaması ile gerçekleşmiştir. Bu düzeyden sonra bitkilerin fosfor kapsamlarında düzensiz artma ve azalmalar ortaya çıkmıştır. Çiçeğin fosfor kapsamında ise fosfor uygulamalarına bağlı olarak kararlı bir artış olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Krizantem (Chrysanthemum morifolium), fosforlu gübreleme, süs bitkisi, bitki geHşîmi, çiçeklerime
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF PHOSPHORUS FERTILIZERS ON GROWTH AND FLOWER PRODUCTION OF Chrysanthemum morifolium Ceyhan TARAKÇIO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: ProtDr. Sevim ZABUNO?LU 1993, Page: 47 Jury: Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr.Ferhan HATİPO?LU Prof.Dr.İlhan KARAÇAL The objective of this experiment was to determine effect of phosphor on development and flowering of Chrysanthemum morifolium under greenhouse conditions. Equal 1/3 volume of soil, perlit and torf mixtures was used as the growth media in pots and grown plants were harvested after four-month growthperiod. The total weight of growth media was 1600 g. Phosphorus source was Ca(H2P04)2 and fertilization rates were 0,64,128,192,256 and 320 mg P per pot as the experimental treatments. The other fertilizers included N,K and microelements expect P as a main fertilization were equally applied to the all pots. The dry weight of leaves and stems as well as their fresh weights increased as the rates of P had been inreased. The heaviest fresh and dry weight was obtained at the rate of 320 mg P per pot. The fresh and dry weight of flowers increased until the rate of 192 mg P per pot and then further increments in P rates resulted in reduction on these measurements. The measurements of stem length and flower diameter, which are important parameters in determining the quality of plants, gave the best result at the rate of 64 mg P per pot. Stem diameter measurements did not show any significant differences among any fertilizer rates. The highest P content of the stems and leaves was measured at the rate of 64 mg P per pot. Variation in P contents of the leaves and stems was observed for other fertilizer rates. Measurements for flower P contents did not give a regular response for any fertilizer rates. KEY WORDS: Chrysanthemum morifolium, Phosphorus fertilizers, ornemental plants, plant growth, flowering.