Sigara dumanına maruz bırakılan ratlarda arı kovanı havası ve propolis uygulamalarının canlı ağırlık ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of beehive air and propolis applications on live wei̇ght and some biochemical parameters in rats exposed to cigarette smoke
- Tez No: 773642
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ALTUNOK, DOÇ. DR. MERAL KEKEÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Düzce İli Yığılca ilçesinde ekotip olarak bulunan Yığılca arılarının arı kovanı havası ve propolisinin ayrı ayrı ve kombine uygulamalarının, sigara dumanına maruz bırakılan veya bırakılmayan ratlarda canlı ağırlık artışı ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisini araştırmaktır. Çalışmada 64 adet erkek Wistar Albino rat kullanılmışdır. Ratlar homojen olarak 8 gruba ayrıldı. 1. kontrol grubu, 2. shame grubu, 3. arı kovanı havası grubu, 4. propolis grubu, 5. propolis+arı kovanı havası grubu, 6. sigara grubu, 7. sigara+arı kovanı havası grubu, 8. sigara+arı kovanı havası+propolis grubu olarak belirlendi. Arı kovanı havası gruplarına günde iki kez 15 dakika arı kovanı uygulaması yapıldı. Propolis gruplarına 100mg/kg/gün dozunda propolis verildi. Sigara gruplarına günde 2 paket (Tekel 2000) sigara dumanına maruz bırakıldı. Uygulama sonucunda canlı ağırlık artışında istatistiksel olarak fark (p>0,05) saptanmadı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of separate and combined applications of beehive air and propolis of Yığılca bees, which are found as ecotypes in Yığılca district of Düzce, on body weight gain and some biochemical parameters in rats exposed or not exposed to cigarette smoke. 64 male Wistar Albino rats were used in the study. Rats were divided into 8 groups homogeneously. 1. control group, 2. shame group, 3. beehive air group, 4. propolis group, 5. propolis+beehive air group, 6. cigarette group, 7. cigarette+beehive air group, 8. cigarette+beehive air group hive air+propolis group. Beehive application was applied to beehive air groups for 15 minutes twice a day. Propolis groups were given 100mg/kg/day of propolis. Cigarette groups were exposed to 2 packs (Tekel 2000) cigarette smoke per day. As a result of the application, there was no statistical difference (p>0,05) in body weight gain.