Obez ARFS hastalarında COVID-19 mortaliteyi arttırır mı?
Does COVID-19 increases mortality in obesic ARDS patients?
  1. Tez No: 773646
  2. Yazar: GÜLEN ONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA, DOÇ. DR. MEHMET SÜLEYMAN SABAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: CARDS'de erken endotel disfonksiyonu, rejyonel perfüzyonun etkilenmesine sekonder pulmoner ve sistemik hiperkoagülabilite insidansında artış ile sonuçlanır. Bu çalışma ile BMI ≥30 olan CARDS ile non-CARDS hasta gruplarını kıyaslayarak COVID-19'un yoğun bakım mortalitesi ve solunum dinamiklerine etkisini değerlendirmek amaçlandı. Gereç-Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde 23.04.2014-29.07.2022 tarihleri aralığında takip edilen, BMI≥30 olup ARDS tanısı almış 253 hastadan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 122 hasta, CARDS grubu (n:81) ve non-CARDS grubu (n:41) olarak sınıflandırıldı. IMD/QlinICU veri tabanından; demografik veriler, Horowitz, APACHE II ve SOFA skorları, biyokimyasal veriler ve solunum mekanikleri retrospektif olarak elde edildi. İstatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: 48 saatten uzun YBÜ yatışı olan ve İMV uygulanan, Charlson komorbidite indeksi, Horowitz skoru, APACHE II ve SOFA skorlarına göre yaşam beklentileri ve ARDS şiddetleri benzer olan grupların yoğun bakım mortalitesi CARDS grubunda %53,1 non-CARDS grubunda %56,1 idi. IMV süreleri benzer olan gruplarda, WOB ve Ri CARDS grubunda istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düşük bulunurken incelenen diğer solunum dinamiklerinde fark gözlenmedi. Laboratuar ve AKG incelendiğinde CARDS'de fibrinojen anlamlı ölçüde yüksek gözlenirken ferritin sadece yatışta CARDS grubunda daha yüksek bulundu. Sonuç: CARDS'de mortaliteyi etkileyen risk faktörleri ileri yaş HT, DM ve obezite olarak belirtilse de COVİD-19'un BMI≥30 olan ARDS'li hastalarda mortaliteyi arttırmadığı görüldü. Patofizyolojik olarak klasik ARDS'den ayrılsa da klinik seyri göz önüne alındığında solunum dinamikleri, laboratuar parametreleri ve yaşam beklentisi değerlendirildiğinde klasik ARDS fenotipi olarak düşünülerek mevcut ARDS kılavuzları ve koruyucu mekanik ventilasyon stratejilerine uygun tedavi planlanmalıdır. Çok merkezli ve daha büyük örneklem grubunda çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background & Aim: Compared to the classical causes of ARDS, early endothelial activation and dysfunction is seen in CARDS. It is associated with an increased incidence of pulmonary and systemic hypercoagulability secondary to decreased regional perfusion. This study was planned to evaluate the effect of COVID-19 on ICU mortality and respiratory dynamics by comparing BMI ≥30 CARDS patient groups and BMI ≥30 non-CARDS patient groups. Material & Methods: Among 253 ARDS patients with BMI≥30 who were admited in the Bakırköy Dr. Sadi Konuk Research and Training Hospital, Clinic of Anesthesiology and Reanimation between 23.04.2014 and 29.07.2022, 122 patients who met the inclusion criteria were classified as CARDS group (n:81) and non-CARDS group (n:41). From ImdSoftMetavision/QlinICU database; demographic data, Horowitz, APACHE II and SOFA scores, ABG and laboratory data and IMV parameters were obtained retrospectively and transferred to Excel. Statistical analyzes were performed. Results: Life expectancy and ARDS severity were similar in ARDS and non-CARDS groups according to Charlson comorbidity index, Horowitz score, APACHE II and SOFA scores. Patients staying in the ICU for more than 48 hours and mechanically ventilated for more than 24 hours were included to the study. ICU mortality was 53.1% in the CARDS group and 56.1% in the non-CARDS group. WOB and Ri were statistically significantly lower in the CARDS group, while other IMV dynamics were similar. Also fibrinogen was significantly higher at admission and ICU days in the CARDS group, while ferritin was found to be higher in the CARDS group only at admission. Conclusion Although the risk factors affecting mortality in CARDS were stated as advanced age, HT, DM and obesity, it was observed that COVID-19 did not increase mortality in ARDS patients with BMI≥30. CARDS is pathophysiologically different from classical ARDS. However, it should be considered as a classical ARDS phenotype with clinical features such as respiratory dynamics, laboratory parameters and survival, and treatment should be planned in accordance with current ARDS guidelines and protective mechanical ventilation strategies.