Kentsel tasarım kapsamında gürültü kontrolünün Mardin örneğinde incelenmesi
Investigation of noise control within the scope of urban design in the case of Mardin
- Tez No: 773651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kentsel tasarımlar sadece binaları, konutları değil Kentin gürültüsünü kontrol altına almak ve bu bağlamdaki sokaklar, caddeler, meydanlar, mekanlar, ve ya parklar ile arasında ki ilişkiyi kurmaktadır. Özellikle gürültünün yoğun olduğu çevrelerde gürültü kontrolü, tasarım kararlarıyla desteklenmelidir. Tasarımcı, doğru tasarım stratejileri ile gürültü kontrolü anlamında etkin çözümler elde edebilir. Bu sebeple yapılacak olan çalışmada kent gürültüsünü azaltmak için araştırmalar yapılacak.
Özet (Çeviri)
Urban designs are not only buildings and residences, but also control the noise of the city and establish a relationship with streets, streets, squares, spaces, or parks in this context. Noise control should be supported by design decisions, especially in noisy environments. The designer can obtain effective solutions in terms of noise control with the right design strategies. For this reason, researches will be made to reduce urban noise in the work to be done.