Endotrakeal tüpün pilot balonu parmak palpasyonu yöntemiyle belirlenen kaf basıncının manometrik kaf basıncı ölçümüyle karşılaştırılması
Comparison of the cuff pressure determined by the pilot balloon finger palpation method of the endotracheal tube with the manometric cuff pressure measurement
- Tez No: 773652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BARDAKCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Entübe hastalarda, endotrakeal kaf basıncının yüksek veya düşük olması artan komplikasyonlarla ilişkilendirildiği için uygun kaf basıncı sağlamak kritik önem taşımaktadır. Bizim bu çalışma ile amacımız, pilot balon parmak palpasyonu ile endotrekeal tüp kaf basıncını tahmin etme yönteminin güvenilirliğini araştırmaktır. Yöntem: Çok merkezli olarak; Çanakkale, İstanbul, İzmir ve Edirne illerinde, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri ve eğitim ve araştırma hastanelerinde (eah) görev almakta olan acil tıp uzmanı, acil tıp asistanı, anestezi uzmanı, anestezi asistanı ve anestezi teknikeri olmak üzere beş farklı grup dahil edildi. Katılımcılar, farklı basınç değerlerinde şişirilen, dört farklı endotrakeal tüpten birini palpasyon yöntemi ile seçerek anket formuna işaretlediler. Kaf basınçlarının, düşük, uygun ve yüksek kaf basıncı oranları belirlendi. Klinisyenlerin, düşük, uygun ve yüksek kaf basıncı tahmin etme oranları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 405 klinisyen dahil edildi: anestezi teknisyeni 83, anestezi asistanı 82, anestezi uzmanı 52, acil asistanı 115, acil uzmanı 73. 187 (%46,2 ) kişi kadın ve 218 ( %53,8 ) kişi erkektir. Uygun tüp seçimi %23,2 oranında bulundu. Yüksek basınç oranı %70,1, düşük basınç oranı %6,7 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: In intubated patients, maintaining appropriate cuff pressure is critical, as high or low endotracheal cuff pressure is associated with post intubation related complications. The aim of this study is to investigate the reliability of the method of estimating endotracheal tube cuff pressure by pilot balloon finger palpation. Methods: In this multicenter observational study; five different groups including emergency medicine specialists, emergency medical assistants, anesthesiologists, anesthesia assistants, and anesthesia technicians working in university hospitals, state hospitals, and training and research hospitals in Çanakkale, İstanbul, İzmir and Edirne provinces were included. Participants selected one of four different endotracheal tubes, which were inflated at different pressure values, by palpation method and marked with numbers it on the questionnaire.The rates of predicting appropriate, cuff pressure were evaluated. Results: 405 clinicians were included in the study; anesthesia technician 83, anesthesia assistant 82, anesthesiologist 52, emergency assistant 115, emergency specialist 73. Appropriate tube selection was found to be 23.2%. High pressure ratio was 70.1%, low pressure ratio was 6.7%.