Borik asitin metastabil bölge genişliğine antisolvent etkisi
Antisolvent effect of boric acid on metastable zone width
- Tez No: 773653
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında borik asittin kristallizasyon ile üretiminde önemli bir yere sahip olan aşırı doygunluk verme hızı ve nükleasyon koşullarının belirlenmesi ve bunlara bağlı olarak metastabil bölge genişliğinin değişimi çeşitli parametrelere bağlılığı incelenmiştir. Bu amaçla, farklı sıcaklıklarda doygun borik asit çözeltilerinde, metsatbil bölge genişliği, sıcaklık, karıştırma hızı, aşırı doygunluk verme hızı ve çözeltide bulunan aşı kristal miktarı gibi parametrelerin her biri için en az 4 farklı değerine bağlı olarak incelenmiştir. Ayrıca, doygun borik asit çözeltilerine farklı miktarlarda antisolvent olarak aseton kullanılarak metastabil bölge ve indüksiyon peryodlarının değişimleri en az 4 farklı değeri için ayrı ayrı incelenmiştir. Diğer tarafta farklı çözücülerin borik asittin sulu çözeltilerine ilave edilmesi ile metastabil bölge genişliği ve indüksiyon peryoduna etkileri ayrı ayrı incelnmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the determination of the supersaturation rate and nucleation conditions, which have an important place in the production of boric acid by crystallization, and the change of the width of the metastable region depending on these, and the dependence on various parameters were investigated. For this purpose, the width of the metsatbil region in saturated boric acid solutions at different temperatures; temperature, mixing speed, supersaturation rate and seed crystal amount in the solution, depending on at least 4 different values for each of the parameters. In addition, the changes in the metastable region and induction periods were investigated separately for at least 4 different values by using different amounts of acetone as an antisolvent in saturated boric acid solutions. On the other hand, the effects of the addition of different solvents to the aqueous solutions of boric acid on the metastable zone width and induction period were examined separately.