Görünür ışık haberleşmesinde kullanılan izolesiz DC-DC güç dönüştürücülerinin karşılaştırmalı analizi ve bir düşürücü DC-DC dönüştürücü uygulamasının gerçekleştirilmesi
Comparative analysis of non-isolated DC-DC power converters used in visible light communication and implementation of a buck DC-DC converter
  1. Tez No: 773657
  2. Yazar: TUBA ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM SÜLEYMAN TINĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında görünür ışık haberleşmesinde yaygın olarak kullanılan izolesiz DC-DC güç dönüştürücüleri incelenmiştir. Görünür ışık haberleşmesinde bu dönüştürücülerin sistem içerisindeki çalışmaları analiz edilmiştir. Dönüştürücülerin analizleri için görünür ışık haberleşmesi yapılan bir benzetim çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile veri aktarımı gerçekleştirilirken sistem içerisinde önemli bir kısım olan verici için tasarım yapılmıştır. Vericinin çalışması esnasında güç elektroniği dönüştürücülerinin davranışları üzerinde durulmuştur. Bu tezin amacı görünür ışık haberleşme sistemleri içerisinde yer alan güç elektroniği dönüştürücülerin tasarım yapılırken yol gösterici olabilecek bazı özelliklerin incelenmesidir. Tezde benzetim çalışmasında elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkarak gerçek hayatta kullanılabilecek bir görünür ışık haberleşme sistemi üzerinde çalışılarak bir prototip geliştirilmiştir. Geliştirilen prototip aracılığıyla güç elektroniği dönüştürücüsü olan düşürücü tür DC-DC dönüştürücü kullanılarak görünür ışık haberleşmesi ile veri aktarımı başarılı şekilde sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, non-isolated DC-DC power converters, which are widely used in visible light communication, are examined. In visible light communication, the operation of these converters in the system has been analyzed. For the investigation of converters, a simulation research based on visible light communication has been performed. With this study, a design was made for the transmitter, which is an important part of the system while data transfer is being carried out. The behavior of power electronics converters during transmitter operation focused on. This thesis aims to examine some features that can be guiding while designing power electronic converters in visible light communication. In this thesis, the results are obtained in the simulation were compared. Based on these results, a prototype has been developed by working on a visible light communication system that can be used in real life. Visible light communication and data transfer have been successfully achieved by using a buck DC-DC converter, which is a power electronics converter, through the developed prototype.