Görünür ışık haberleşmesinde kırpma gürültüsünün analizi
Analysis of clipping noise in visible light communication
  1. Tez No: 387363
  2. Yazar: ALPARSLAN FİŞNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu yüksek lisans tezi, görünür ışık haberleşmesinde, Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM) tekniği kullanımında kırpma işlemi nedeniyle oluşan alt taşıyıcılar arasındaki girişimin hesaplanmasını ve bu girişimin dağılımının incelenmesini amaçlamaktadır. Önerilen hesaplama yöntemi, asimetrik kırpılmış optiksel OFDM (ACO-OFDM) tekniğindeki spektrum verimliliğini artırıcı yöntemler için ön çalışma olarak sunulmaktadır. Kırpma nedeniyle oluşan girişim sinyali Taylor Serisi Açılımı kullanılarak hesaplanmaktadır. Taylor Serisi Açılımı'nda kullanılan terim sayısının girişim sinyalinin hesaplanmasına olan etkisi, benzetim sonuçları ile analiz edilmektedir. Bu tezde, ACO-OFDM tekniğinin DC beslemeli optiksel OFDM (DCO-OFDM) tekniğine göre avantajları ve dezavantajları hem teorik yaklaşımlarla hem de benzetim sonuçları ile sunulmaktadır. Kapalı ortamlardaki görünür ışık haberleşmesi için kanalın karakteristikleri tanımlanmaktadır. Benzetimlerin sonucunda kırpma gürültüsü modelinin Gauss dağılımı olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to calculate the inter-carrier interference in visible light communications due to clipping of the Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) signal and also to examine the distribution of these interferences. The proposed method is presented as pre-study for the methods which increase the spectrum efficiency in Asymmetrically Clipping Optical OFDM (ACO-OFDM) technique. Taylor Series Expansion is used to express the interference signal caused by the clipping process. The effect of the number of terms used in Taylor Series Expansion is analysed with the simulation results. In this thesis, the strengths and weaknesses of ACO-OFDM technique are additionally presented with both theoretical approaches and simulation results as compared to DC biased Optical OFDM (DCO-OFDM) technique. Moreover, channel characteristics are defined for indoor visible light communication. It is pointed out that the clipping noise model is a Gaussian distribution with respect to the simulations.