Clock synchronization and weak TDMA for CAN FD: Implementation and evaluation
CAN FD için zaman senkronizasyonu ve zayıf TDMA: Gerçekleme ve değerlendirme
- Tez No: 773660
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT, PROF. DR. KLAUS VERNER SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kontrolör Alan Ağı (CAN) araç içi iletişim protokolleri arasında en yaygın olanıdır. On yıllardır kullanılıyor olmasına rağmen, güncel olarak CAN üzerinde yazılım tabanlı kesin saat senkronizasyonunu sağlamak ve deterministik ortam erişimi için zaman bölmeli ortam erişimi bir başka deyişle zayıf zaman bölmeli çoklu erişim (WTDMA) üzerine iyileştirmeler yapılmaktadır. Ayrıca, CAN üzerinde veri hızını ve CAN mesaj çerçevesinin uzunluğunu artırmak için donanımsal güncellemeler, örneğin CAN Esnek Verihızı (CAN FD), yapılmaktadır. Bu tezde, bahsedilen yazılım bazlı geliştirmelerin standart CAN için sunulduğu ve değerlendirildiği fakat CAN FD için yapılmadığı göz önünde bulundurulmuştur. Bu tez, ilk kez, farklı saat senkronizasyonu methodlarını CAN FD için teknoloji harikası mikrokontrolcü işlemci kartlarında gerçeklemiştir. Bu saat senkronizasyonu methodları ile WTDMA uygulamasının CAN FD için doğru çalıştığını onaylar. Bu çalışmadaki önemli bir özellik ise bu uygulamaların tamamen yazılım üzerinde yapıldığı ve dolayısıyla hem CAN hem de CAN FD standartlarına uyumlu olduğudur.
Özet (Çeviri)
The Controller Area Network (CAN) is the most widespread in-vehicle communication protocol. Although CAN has been used for many decades, there are very recent software-based enhancements that enable accurate clock synchronization and time-slotted medium access on CAN, denoted as weak time division multiple access (WTDMA), for deterministic bus access. In addition, there are recent updates to the CAN hardware such as CAN with flexible data rate (CAN FD) in order to both increase the available bit rate and the length of CAN message frames. This thesis takes into account that the mentioned software-based improvements have been proposed and evaluated for the standard CAN protocol but not for CAN FD. That is, the thesis first realizes different clock synchronization methods for CAN FD on state-of-the-art microcontroller evaluation boards. Making use of these clock synchronization methods, the thesis further implements WTDMA and confirms its correct operation for CAN FD. As an important feature, all the implementations are done in software and are hence compatible to both CAN and CAN FD standard.