Alanya Sarayı çinileri
Alanya Court tiles
  1. Tez No: 773675
  2. Yazar: SERCAN KEYKUBATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERAVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1071
Özet
Bu araştırmanın odak noktası I. Alâeddin Keykubad'ın Alanya Kalesi'nde inşa ettirdiği Saray'da kullanılan çinilerdir. Anadolu Selçuklu sanatının en önemli eserlerinden olan çiniler Alanya'daki Selçuklu Sarayı'nda da kullanılmıştır. Alanya Kalesi'nde 1985 yılından bu yana devam eden kazılar neticesinde Alanya Sarayı'nın çinileri gün yüzüne çıkmıştır. Bu kazılar sonucu ele geçirilen çiniler Alanya Kalesi Kazı Başkanlığı deposunda ve Alanya Müzesi'nde muhafaza edilmektedir. Anadolu Selçuklu mimari sanatının önemli bir parçası olan bu çinilerden 467 tanesi incelenmiştir. Bu inceleme sırasında çinilerin teknikleri, formları, kompozisyonları başta olmak üzere birçok özelliği incelenip detaylıca açıklanmıştır. İncelenen çiniler teknik, form ve kompozisyon ana başlıklarında gruplandırılarak değerlendirmesi yapılmış ve çeşitli örnekleriyle karşılaştırılarak bir sonuca ulaşılmıştır. Alanya Selçuklu sarayı çinilerinin, Selçukluların diğer saray yapılarındaki çinilerden teknik, kompozisyon ve form bakımından farklı olmadığı aynı süsleme anlayışının devam ettirildiği, Selçuklu saray çinilerinde kullanılan bitkisel ve figürlü süslemelerin benzerlerinin Alanya Saray çinilerinde de olduğu, az sayıda olmakla birlikte geometrik süslemeli çinilerin de bulunduğu tespit edilmiştir. Alanya Sarayı'nda kazılar sonucunda ortaya çıkarılan çinilerin incelemesi yapılarak elde edilen bulguların tipolojik olarak değerlendirmesi gerçekleştirilmiş, böylece Anadolu Selçuklu Sanatında çininin kullanımının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this research is the tiles used in the Court built by I. Alâeddin Keykubad in Alanya Castle. Tiles, one of the most important works of Anatolian Seljuk art, were also used in the Seljuk Court in Alanya. As a result of the excavations that have been going on in Alanya Castle since 1985, the tiles of the Alanya Court have come to light. The tiles obtained as a result of these excavations are kept in the warehouse of the Alanya Castle Excavation Department and in the Alanya Museum. 467 of these tiles, which are an important part of Anatolian Seljuk architectural art, were examined. During this review, many features of the tiles, especially the techniques, forms and compositions, were examined and explained in detail. It has been determined that the tiles of the Alanya Seljuk palace are not different from the tiles of the other courts of the Seljuks in terms of technique, composition, form, same ornamentation understanding continue, the similar ornaments with vegetal and figural decorations used in the Seljuk palace tiles are also found in the Alanya Palace tiles although there are also a small number of geometric ornamented tiles. By examining the tiles unearthed at the end of the excavations in Alanya Court, a typological evaluation of the findings was carried out, thus contributing to a better understanding of the use of tiles in Anatolian Seljuk Art.