Pnömotoraks yüzdesi sağ ventrikül fonksiyonlarını etkiler mi?
Does the percentage of pneumothorax effect RİGHT ventricle function?
- Tez No: 773674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKKAN AVCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Yaptığımız literatür araştırmalarında, pnömotoraks hastalarında pnömotoraks yüzdesinin sağ ventrikül üzerindeki etkilerinin araştırıldığını ortaya koyan bir çalışmaya rastlamadık. Bu araştırmada, pnömotoraks yüzdesinin sağ ventrikül fonksiyonlarına etki edip etmediğini tespit etmek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, prospektif vaka-kontrol çalışması olarak planlandı. G-Power programı kullanılarak α=0,05, güç (1-β)=0,85 olgu müdahale grubu oranı 1:1, etki büyüklüğü orta düzeyde ve iki yönlü olarak alınarak, çalışma grubu olarak acil tıp kliniğimizde pnömotoraks tanısı konan 45 hasta olarak belirlendi. Hasta sayısı kadar da benzer cinsiyet ve yaş dağılımına sahip sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Grup 1, pnömotoraks saptanan hastalardan oluşturdu. Grup 2 ise, sağlıklı bireylerden oluşturuldu. Hastaların toraks bilgisayarlı tomografisinden pnömotoraks volümü ölçüldü ve hastaların ekokardiyografik değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 90 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalamaları 31,8±8,6 yıl iken, 87 (% 95,6)'si erkek idi. Hastaların 87 (% 95,6)'sinin inferior vena cava solunum ile değişimi >%50, 4 (% 4,4)'ünün
Özet (Çeviri)
Objective: In our literature research, we could not find any study that investigated the effects of pneumothorax percentage on the right ventricle in patients with pneumothorax. In this study, it was aimed to determine whether the percentage of pneumothorax affects right ventricular functions. Materials and methods: This study was planned as a prospective case-control study. Using the G-Power program, α=0.05, power (1 β)=0.85 case intervention group ratio was 1:1, the effect size was moderate and bilateral. The study group was determined as 45 patients who applied to our emergency medicine clinic and also who would be diagnosed with pneumothorax. A control group consisting of healthy individuals with similar gender and age distribution as well as the number of patients was formed. Group 1 consisted of patients with pneumothorax. Group 2 consisted of healthy individuals. Pneumothorax volume was measured from the thorax computed tomography of the patients and echocardiographic evaluations of the patients were made. Results: 90 patients were included in the study. The mean age of the patients was 31.8±8.6 years, and 87 (95.6%) were male. It was determined that the change of inferior vena cava diameter with respiration was >50% in 87 (95.6%) of the patients, and