An Investigation of improving the coal briquettes bonded by molasses
Melasla bağlanmış kömür biriketlerinin iyileştirilmesinin araştırılması
  1. Tez No: 77369
  2. Yazar: AHMET VEDAT ÖZSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı toz kömürlerin biriketlenmesine yeni bakış açıları kazandırmaktır. Biriketleme çalışmalarında ana bağlayıcı olarak şeker fabrikası yanürünü olan melas kullanılmıştır. Üretilen biriketlerin hem mekanik sağlamlıklarını hem de hava şartlarına karşı dayanımlarını artırmaya yönelik olarak, birçok bağlayıcı ve katkı maddesi kullanılmıştır. Aynı zamanda biriketleme olayında etkin olan parameterlerde mevcut olanaklar dahilinde olmak üzere uyarlamalar yapılarak denenmiştir. Kullanılan bağlayıcıların özelliklerine bağlı kalınarakta değişik muamele yöntemleri denenmiş ve sonuçlan ortaya konulmuştur. Tüm çalışmalar, yüksek mekanik dayanım değerlerine ve hava şartlarına karşı dayanıma sahip olan biriketler üretmek amacıyla, bağlayıcı-kömür arasındaki bağı kuvvetlendirmek üzere düşünülmüş ve gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda biriketleme prosesinde kullanım olanağına sahip olabileceği düşünülen yeni tip bağlayıcılarda, akrilik emülsiyonlar gibi, denenmiştir. Tezde kullanılan kömür, E.L.İ. Soma bölgesine ait, lavvar çıkışlı lave toz kömürdür. Uygulanan değişik biriketleme prosedürünün, muamele yöntemlerinin ve iyileştirme çalışmalarının sonuçlarına göre, her bir bağlayıcı türü ve bağlayıcı kombinasyonundan ayrı ayrı sonuçlar alınmıştır. Dolayısyla her bir bağlayıcı kombinasyonunun, kendi karakteristik özelliklerinini yansıtan sonuçlar elde edilmiştir. Tüm bu sonuçlar tezin ilerleyen bölümlerinde ayrı ayrı açıklamaları yapılarak anlatılmıştır. Ancak genel anlamda bir sonuç ifadesi kullanmak gerektiğinde, tez içeriğinde kullanılan tüm bağlayıcılarla belirlenen yöntemler izlendiğinde iyi sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to put out, new points of views for briquetting coal fines. Molasses, sugar factory by product, had been taken as the main binder in the briquetting operations. Many other different binders and also additives combination with molasses had been tried in order to improve the quality of the briquettes. Also the parameter's effect in briquetting process had been tried by making suitable variations and modifications. Different treatment ways, according to the used binder's properties, had been tested and tried to be identified. All the applications had been performed in order to improve the binding occurrence between molasses and coal-fines, with the goal of producing briquettes, which have high mechanical strength and resistance against weather conditions. Some new binders had been also tried in order to understand the possibility of their usage in coal briquetting processes such as acrylic emulsions. The used coal was Soma lignite, from the coal washing plant of E.L.İ. According to the different briquetting procedure, treatment ways, improvement operations, too many results had been taken from each binder combination. So each binder combination had its own result according to their characteristically behavior. Detailed explanations of these improvement operations are explained in further chapters. But it has been observed that, the used binders and their combinations may be sufficient for producing briquettes with high quality.