Earhquake dynamical analysis of the high-rise building by the differential equation method approach
Çok katlı yapıların diferansiyel denklem yöntemi ile dinamik analizi
- Tez No: 77368
- Danışmanlar: DR. MEHMET E. ÜLKÜDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Perde-Çerçeve sistemler ne tam bir eğilme-çubuğu ne de tam bir kayma-çubuğu davranışı gösterir. Perde-Çerçeve sistemlerin yatay yükler altındaki gerçek davranışını belirlemek için mühendislik problemlerinin bütünü için olduğu gibi, sistemin fiziksel idealizasyonunu doğru yapmak ve matematik modelini doğru kurmak gerekir. Bu tez metninde, kat rijitlikleri uniform veya böyle kabul edilebilir, Perde-Çerçeve taşıyıcı sistemlerden oluşan çok-katlı yüksek yapıların, diferansiyel denklem yöntemi yaklaşımı ile, dinamik deprem analizi için bir matematik formülasyon ve çözümü sunulmaktadır. Yurdumuzda ilk kez Profesör Dr. Sıracettin Bilyap tarafından üniversitemiz yayınlan ile tanıtılan diferansiyel denklem yöntemi, büyük bir hesap kısalığı sağladığı için uygulamada kolaylık ile kullanılabilir, en azından ön-projelendirme ve proje denetimi aşamalarında çok yararlı, matematik açıdan zarif olduğu kadar mühendislik yönünden de çok pratik bir yaklaşımdır. Bu tez çalışması kapsamında, matematik modelin indirgendiği boyutsuz frekans deıüdeminin iteratif çözümü için QBASIC dilinde yazılan ve deprem etkileri hesabı için de EXCEL ile oluşturulan iki ayrı özgün bilgisayar programı üretilmiştir. Metinde bu programlar tanıtılmış, ayrıca Profesör Sıracettin Bilyap yayınlarındaki örnekler bu bilgisayar programlan ile, ilk üç mod için çözülerek karşılaştınlmıştır. Bilgisayar ile çözülen bu uygulama örnekleri için 'Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik, (1997)' esas alınmıştır. Elde edilen modlar, deprem yükleri, deplasmanlar, kesme ve moment etkileri sayısal değer tabloları yarımda, grafik çizimler ile de birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The behaviour of a shearwall-frame structures is neighter the behaviour of a pure bending bar nor of a pure shear bar. To determine the behaviour of the shearwall- frame structural systems subjected to the lateral loads as the earthquake design forces or the wind forces, the physical idealization and the mathematical modeling should be properly done. In this thesis, the dynamic earthquake analysis of high-rise buildings with shear walls and frames, with uniform mass and stiffness distribution, over the height, a mathematical 're-formulation' of the differential equation method approach and the solution of the problem, are given. With regards the governing equation and the boundary conditions, analysis for the high-rise buildings, the differential equation method approach is first introduced by Professor Siracettin Bilyap in Turkey by his publications at Ege University, in 1979. This method is conveniently used at least for the pre-desing or for a final check on the analysis results. Further as a part of this Master's thesis work, two original computer programs were developed by the author. The developed program 1 at QBASIC is for the iterative solution of the nondimensional frequency equation. The second program in EXCEL is for the computation of the laterally distributed earthquake forces, displacements, shears and the moments. The sample applications are chosen in parallel to the ones given by Professor Siracettin Bilyap in his publications and solved with these programs. Distributed loads, displacement, total shears and total moments, as well their shares by the frames and walls both presented in tabular and graphical forms.