Nuclear power generation: Is it a must for Turkey
Nükleer güç santraller Türkiye için gereklimi
  1. Tez No: 77370
  2. Yazar: ERKAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hızlı bir sosyal ve ekonomik gelişme içerisinde bulunan Türkiye, bu gelişmeye paralel olarak ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini kesintisiz, güvenilir ve ekonomik koşullarda, çevresel etkileri de dikkate alarak temin etmek durumundadır. Mevcut üretim olanaklarının ikibinli yıllarda yetersiz kalacağı ve doğal gaz ile üretimin dışa bağımlılığı daha da artıracağı düşünülmekte, nükleer santrallar ile üretim yoğun şekilde tartışılmaktadır. Sunulan çalışmada nükleer santralların teknolojisi, olumlu ve olumsuz yönleri belirtilmeye çalışılmış; Türkiye'nin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasında ciddi bir seçenek olduğu hatta zorunluluk bulunduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is at a stage of rapid economic and social development. There will be an increase in energy requirements. Future electricity should be continuous, reliable and economic, and also electricity production must not be harmful for the environment. Today's electricity production will not be sufficient to meet 2000 year's demand, and also natural gas may not be solve energy problem of Turkey, which means that energy import will be increase. Turkey has to consider the production of electricity by nuclear power generation. In this study, technologies of nuclear power generation and advantages and disadvantages were mentioned. Nuclear power generation seems to be best alternative to solve Turkey's energy problem. As a result of this study nuclear power can be considered as a serious alternative for especially electricity production.