Türki Cumhuriyetlerin muhasebe sistemlerinin karşılaştırılması ve ortak muhasebe organizasyonu önerisi
Accounting systems of Turkish Republic comparison and recommendation of joint accounting organization
  1. Tez No: 773701
  2. Yazar: ASLIHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan olmak üzere altı Türki Cumhuriyetin ait muhasebe sistemlerinin karşılaştırıldığı ve bu karşılaştırma sonucunda elde edilen verilere dayanarak ortak bir muhasebe önerisinin oluşturulması ile gerçekleşen bir literatür çalışmasıdır. Bu çalışma, Türki Cumhuriyetler arasındaki ekonomik gelişmelere bağlı olarak, ekonominin önemli aktörleri olan işletmelerin karşılıklı ticari işlerinde kolaylığın ve etkinliğin sağlanması adına akademik katkı sağlamak için altı ülkeye ait muhasebe sistemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda elde edilen bilgilere dayanarak ortak bir muhasebe sistem önerisi elde edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu aşamada muhasebe sistemleri ile ilgili yerli ve yabancı kitaplar, makaleler, tez çalışmaları, muhasebe standartları, mevzuatlar incelenmiş ve internet taraması yapılmıştır. Sonrasında ise Türki Cumhuriyetlerinin muhasebe sistemleri tüm detayları ile ele alınmış ve kıyaslama tekniği ile her ülke arasında farklılıklar ve benzerlikler ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada yapılan karşılaştırmalar neticesinde, ülkeler arasında muhasebe sistemlerinin senkronizasyonu her ülkede karşılıklı ticari faaliyet gösteren işletmeler için önemli olup, ulusal ekonomide kullanılması için bu çalışmamızın da etkin olacağı göz ardı edilemez. Anahtar kelimeler; Muhasebe Organizasyonu, Türki Cumhuriyetleri, Muhasebe Sistemleri
Özet (Çeviri)
It is a literature study in which the air accounting dimensions of six Turkic Republics, namely Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Turkmenistan, are compared and a common accounting method is obtained based on the results obtained according to this result. In this study, the financial results of six accounting were compared in order to obtain an academic contribution for the convenience and realization of excessive consumer commercial affairs, which are important actors of the economy, depending on the economic developments between the Turkic Republics. Based on the information obtained as a result of this comparison, a common accounting system was obtained. In order to achieve this aim, first of all, a summary literature was used. Domestic and foreign books, articles, thesis studies, accounting standards, legislations related to this staged accounting systems have been examined and internet usage has been made. Then, all the details of the accounting systems of the Turkic Republics were discussed and cells and the ones that emerged between each country were revealed with the comparison technique. Obtaining comparisons that do not structure these clusters, obtaining accounting results between countries is important for businesses with commercial purposes used in each country, and it cannot be ignored that this study will also be productive for use in the national economy. Keywords; Accounting Systems, Turkic Republics, Accounting Organization