Galatıa eyaleti ile ilişkisi bulunan Legıonarıus'lar ve Legıo hizmetlileri: Prosopografik bir inceleme
The Legionary officers and employees associated with the province of Galatia: A prosopographical study
  1. Tez No: 773775
  2. Yazar: ETEM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY AŞKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada provincia Galatia'nın askeri potansiyeli, edebi, epigrafik ve papirolojik kaynaklar ile modern literatürün ışığında ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Legio'ların yapısına ve provincia Galatia'nın Principatus Devri'ndeki durumuna yönelik bilgi verilen giriş bölümü dışında çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır; ilk bölüm, provincia Galatia ile ilişkili legio görevlilerinin tespit edilerek, bir araya getirildiği PROSOPOGRAPHIA'dır. Bu bölümde söz konusu askerler, yazıtları provincia Galatia sınırları içinde bulunmuş olanlar ile haklarında bilgi edinilen belgeler Galatia dışında bulunan Galatia kökenliler ya da Galatia'da görev yapmış olanlar olmak üzere iki alt başlık halinde incelenmişlerdir. İkinci bölümde ise tespit edilen legio görevlilerine ilişkin belgelerin buluntu noktaları, askerlerin kökenleri, yaşadıkları yüzyıllar, görev yaptıkları birlikler, görev bölgeleri, rütbeleri ve yazıtlarının hazırlanmasında kullanılmış diller ayrı ayrı ele alınarak değerlendirilmiş ve çeşitli açılardan konuya yaklaşılarak bilgi üretmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the military potential of provincia Galatia in the light of literary, epigraphical and papyrological sources with the modern literature. The study consists of two main chapter except the introductory part concerning the construction of the legions and the status of provincia Galatia under the Principate; the first chapter includes the prosopography where the legionary officers are identified and listed. In this chapter, the soldiers in question were analyzed under two subheadings, as the soldiers whose inscriptions were found within the boundaries of provincia Galatia and the officers of Galatian origins or the ones served in Galatia whose documents were found outside of the borders of provincia Galatia. In the second chapter, the findspots of the documents about the relevant legionary officers, the origins of the soldiers, the centuries they lived, the military units in which they served, their mission areas, ranks and the languages used during the preparation of the inscriptions, were discussed separately. Consequently it was attempted to provide information by approaching the theme from various angles.