Esnek metrik uzaylarda özel büzülme dönüşümleri
Special contraction mappings in soft metric spaces
  1. Tez No: 773774
  2. Yazar: İNCİ KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışmasında bir parametre kümesi ile birlikte esnek metrik göz önüne alınarak esnek devirli dönüşüm tanımlanmıştır. Esnek devirli dönüşüm kullanılarak Banach büzülme prensibi ifade edilmiş ve daha sonra Kannan ve Chatterjee tipi esnek devirli büzülme dönüşümleri, esnek asimptotik regüler ve esnek asimptotik regüler devirli dönüşümler gibi bazı özel esnek büzülme dönüşümleri tanımlanmıştır. Bu özel tip esnek devirli büzülme dönüşümleri kullanılarak çeşitli esnek sabit nokta teoremleri ispat edilmiştir. Teoremleri destekleyen kullandığımız özel tip büzülme dönüşümleri için esnek sabit noktanın varlığını gösteren örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study soft cyclic mapping is defined by considering soft metrics with a parameter set. Banach Contraction Principle is stated by using a soft cyclic map and then some special soft contraction mappings are defined such as Kannan and Chatterjee type soft cyclic contraction map, soft asymptotic regular and soft asymptotic regular cyclic map. Various soft fixed point theorems are proved by using these kinds of special soft cyclic contraction mappings. Some examples are presented which support the theorems and show the existence of the soft fixed point.