Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde ayıplı ifa ve sonuçları
Defective performance and consequences in the construction agreement in return for land share
  1. Tez No: 773783
  2. Yazar: İREM ÖZBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BURHANETTİN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahiplerinin, arsalarının belli bir kısmını devretmeye karşılık yüklenici ile bir inşaat yapması için anlaştıkları sözleşmedir. Sözleşme serbestisi ilkesi neticesinde ortaya çıkmış bir sözleşme türü olup, her iki tarafa borç yükleyen, ani edimli ve çift tipli karma bir sözleşmedir. Taşınmaz satım ve eser sözleşmelerinin unsurlarından oluşmaktadır. Bu sözleşmede, arsa sahibinin borcu belirli arsa paylarını yükleniciye devretmek, yüklenicinin borcu ise sözleşmeye ve hukuka uygun bir yapı meydana getirmektir. Taşınmaz devrini içermesinden ötürü resmi şekilde yapılmalıdır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, tapuya şerh verilerek korunabilir. Hakkın kötüye kullanılmasını teşkil etmediği sürece şekle aykırılık sözleşmeyi geçersiz kılar. Yapının ayıplı olması halinde, arsa sahibine üç seçimlik hak tanınmıştır. Bunlar: sözleşmeden dönme, bedelden indirim isteme ve ücretsiz onarım isteme haklarıdır. Bu hakların kullanılması için bazı şartların gerçekleşmesi gerekir. Bu çalışmada, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerindeki ayıplı ifa sonucu sözleşmeden dönme hakkının kullanılması konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
A construction contract in return for a land share is a contract in which the land owners agree to transfer a certain part of their land and in return the contractor builds the agreed structure. It is a type of contract that emerged as a result of the principle of freedom of contract, and it is a mixed contract with immediate performance and double type qualities, which imposes a debt on each party. It consists of the elements of real estate sale and construction contracts. In this contract, the land owner's debt is to transfer certain land shares to the contractor, and the contractor's debt is to create a structure that complies with the contract and the law. Since it involves the transfer of real estate, it must be done offically. The construction contract in return for the land share can be protected by annotating the title deed at the Land Registry. As long as claiming that the contract is not in the official form does not constitute an abuse of right, violation of the official form invalidates the contract. If the building is defective, the owner of the land has three elective rights. These are the right to withdraw from the contract, request a reduction in the price and request free repair. Certain conditions must be met in order to exercise these rights. In this thesis, it is mainly focused on the use of the right to withdraw from the contract as a result of defective performance in construction contracts in return for land share.