Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde ayıplı ifa
Defective work in a construction contract in return for land share
  1. Tez No: 683147
  2. Yazar: BETÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde ayıplı ifa, tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, karma bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, müteahhit sözleşmeye, kanuna ve dürüstlük kuralına uygun bir eser meydana getirmeyi garanti eder; bunun karşılığında işsahibi arsa veya arsa paylarının devrini vaat eder. Eğer müteahhit sözleşmeye, kanuna ve dürüstlük kuralına uygun olmayan, bir inşaat meydana getirirse bu durum ayıplı ifayı oluşturur. Tez çalışmamız, üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde genel olarak arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi ve özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde ayıplı ifa ve yüklenicinin ayıplı ifadan sorumluluğu incelenmiştir. Yüklenicinin ayıptan sorumluluğu ve bu sorumluluğun şartları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, arsa sahibinin ayıplı ifa dolayısıyla sahip olduğu haklar incelenmiştir. İş sahibi, kanunla düzenlenmiş sözleşmeden dönme, ücretin indirilmesini, ayıbın giderilmesini talep etme ve tazminat isteme haklarını kullanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about“Defective work in a construction contract in return for land share”. Construction in return for a land share contract is a kind of a contract of work regulated under article 470 and cont. of the Turkish Code of Obligations numbered 6098. In that contract, the contractor guarantee to build a proper structure, in exchange, the employer commits to transfer parcel or parcel share. If the contractor builds a construction against the contract, law, and honesty rule, this work is considered defective and imperfect. This thesis examines“Defective work in a construction contract in return for land share”in three parts. Our thesis consists of three parts. In the first part, there is a general evaluation of the construction contract in return for land share and general characteristics of the contract. The second part of our thesis examines the defective work and the condition of the liability of the contractor. There are explanations of the liability of the contractor and its requirements. The third part of our thesis examines the rights of the owner in the situation of defective work. The owner can use rights provided by law which are the elimination of the contract, asking for a repair, a decrease of the contract price, and a claim for indemnification.