Synthesis and characterization of bovine serum albumin based nanocontainers for drug delivery applications
İlaç salımı uygulamaları için sığır serum albumin bazlı nanopartiküllerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 773793
  2. Yazar: ELİF ÖZLEM TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU İYİSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Biophysics, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir çekirdek ve bir de polimerik membrandan oluşan polimerik nanopartiküller, ilaç salım uygulamalarında önemli bir role sahiptir. Nanopartiküller çekirdeklerinde ilaç, protein gibi aktif bileşikleri taşıyabilirler ve polimerik membran canlı ortamını bu taşınan bileşiklerin yan etkilerinden korur. Polimerik nanopartiküllerin üretimi için kaynağına göre doğal veya sentetik olabilen çeşitli polimer malzemeler bulunmaktadır. Ayrıca, stabilitesi yüksek nanokapsüller üretmek için farklı polimerlerin kombinasyonları da kullanılabilir. Bu tez çalışmasının temel amacı, tamamen biyouyumlu, biyolojik olarak parçalanabilen, dayanıklı, polimerik kabuk ve lipid çekirdekten oluşan nanopartikülller üretmektir. Bu nedenlerle, bir protein olan Bovine Serum Albumin (BSA) ve bir polisakkarit olan Pektin'den oluşan konjugatlar, ekstra kimyasal veya enzim kullanılmadan polisakkarit ve proteinin indirgenmesine dayalı Maillard reaksiyonu ile sentezlendi. Konjugat formülasyonunu optimize etmek için protein-polisakkarit ağırlık oranı, pH ayarlaması yapmanın etkileri araştırıldı. Üretilen konjugatlar, Protein Assay, SDS-PAGE ve FT-IR Analizi ile karakterize edildi. Elde edilen BSA ve Pectin konjugatları kullanılarak suda yağ miniemülsiyon yöntemiyle polimerik nanopartiküller üretildi. Biyouyumlu stabilizatörlerin eklenmesi, dinamik ışık saçılımı analizi, zeta potansiyel ölçümleri ve STEM görüntüleme ile kapsamlı bir şekilde karakterize edilen nanopartiküller üzerinde önemli bir etkiye sahipti.
Özet (Çeviri)
Polymeric nanocontainers which consist of both a core and a polymeric membrane have an important role for drug delivery applications. They can carry active compounds like drugs, proteins in their core and their polymeric membrane prevent the living environment from the side effects of these carried compounds. There are various types of polymeric materials that can be natural or synthetic according to their source for the production of the polymeric nanocontainers. Also, the combinations of different polymers are used to produce highly stable nanocontainers. The main goal of this thesis study is fabrication of totally biocompatible, biodegradable, durable, nanocontainers that consist of polymeric shell and lipid core. For these reasons, conjugates made of the Bovine Serum Albumin (BSA) which is a protein and Pectin which is a polysaccharide, were synthesized through the Maillard reaction based on reducing sugar and proteins without using external chemicals or enzyme. The effects of protein- polysaccharide weight ratio, pH adjustment were investigated to optimize the conjugate formulation. The produced conjugates were characterized via Protein Assay, SDS-PAGE and FT-IR Analysis. The polymeric nanocontainers were produced through oil-in-water miniemulsion method by using the obtained BSA and Pectin conjugates. Addition of biocompatible stabilizers had a drastic influence on the resulting features on the nanocontainers which are extensively characterized by dynamic light scattering analysis, zeta potential measurements and STEM imaging.