'Ben aslında caz severim': Türkiye'de pop müzik alanının yeniden oluşumu (1980-2000)
'I love jazz, actually': The reconfiguration of the pop music field in Turkey (1980-2000)
- Tez No: 773794
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Müzik, İletişim Bilimleri, Journalism, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu araştırma, 1980-2000 yılları arasında Türkiye'de pop müziğin bir alan olarak nasıl yeniden oluştuğunu çözümlemeyi amaçlamaktadır. Yazılı, görsel ve işitsel kaynakların taranması, albümlerin incelenmesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen veriler kodlanarak anılan dönemde öne çıkan izlekler değerlendirilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır: Birinci ve ikinci bölümde katılım yolakları haritalandırılmış, alanı çevreleyen mücadele düzlemleri ele alınmış ve eyleyicilerin yaşamöykülerinden kesit çıkarılmıştır. Üçüncü bölüm, üretim sürecinde yaşanan içsel, yatay (müzisyen-müzisyen) ve dikey (yapımcı-müzisyen) çelişkilere odaklanmaktadır. Dördüncü bölüm, yeni popun müziksel bileşenlerinde (söz, beste ve düzenleme) billurlaşan örüntülere ayrılmıştır, böylelikle Bourdieu'nün deyişiyle bir iç okuma olanağı sağlayarak önceki bölümleri bütünlemektedir. Araştırma sonucunda, yapımcının bu dönemde bir eşik bekçisi konumunda olduğu bulgulanmıştır. Dinleyiciye sunulan müzik içeriğinin, yapımcıyla müzisyen arasındaki bir ödünleşmenin ürünü olduğu, önceki albümleri ticarî başarıya ulaşmış olan müzisyenlerin, yapımcı karşısındaki pazarlık güçlerinin arttığı, bunun da yeni işlerin üretilmesinde çeşitliliğe olanak sağladığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze how pop music re-emerged as a field in Turkey between 1980-2000. The data obtained through the review of written and audiovisual resources, examination of music albums, and the semi-structured interviews were coded and recurrent themes in the aforementioned period were evaluated. The study consists of four chapters: In the first and second chapters, the pathways of participation are mapped, the arenas which circumscribe the field are discussed, and profiles are constructed based on the agents' biographies. The third chapter focuses on the intrapersonal, horizontal (musician vs. musician) and vertical (producer as a financial provider vs. musician) contradictions experienced through the production process. The fourth chapter is devoted to the crystallized patterns of the musical components (lyrics, composition, and arrangement) of the new pop, thus complementing the previous chapters by providing an internal reading opportunity, as Bourdieu calls it. As a result of the research, it has been found that the producer was in the position of a gatekeeper in this period. It has also been revealed that the musical content presented to the listener was a product of a trade-off between the producer and the musician, and the musicians whose previous albums had achieved commercial success had more power against the producer, which enabled a greater variety in the production of new works.