Park bahçelerinden elde edilen çim atıklarının biyogaz üretim verimlerinin HBT yöntemi ile deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination with HBT method of biogas production efficiency of grass waste from park gardens
  1. Tez No: 773823
  2. Yazar: AHMED SERDAR GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünyada nüfusun ve teknolojinin sürekli artması enerjiye olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Artan bu enerji ihtiyacının günümüzde fosil kaynaklar yerine yeni ve yenilenebilir alternatif enerji kaynakları arayışı sürmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi de biyogaz enerjisidir. Kentlerde park bahçeleri ve yol kenarlarındaki çimlendirme alanlarında önemli miktarlarda çim atıkları açığa çıkmaktadır. Organik olan bu atıklar kontrolsüz bir şekilde çürümeye terk edilmektedir. Bu atıkların biyogaz enerjisine dönüştürülerek değerlendirilmesi, hem enerji üretimi hem de atık yönetimi açısından katma değer sağlayabilecektir. Bu çalışmada, park bahçelerinden elde edilen çim atıklarının ve bu atıklardan silaj yapılarak elde edilen çim silajının kimyasal analizleri (ham protein, ham yağ, ADF, NDF, kuru madde ve organik kuru madde) ile özgül biyogaz ve metan üretimlerinin (m3kg-1 OKM) belirlenmesi amaçlanmıştır. Üç farklı çim alanından elde edilen, normal çimler (Çim 1, Çim 2, Çim 3) ve çim silajları (Silaj 1, Silaj 2 Silaj 3) materyal olarak ele alınmıştır. Özgül biyogaz ve metan üretimleri Hohenheim Batch Test (HBT) yöntemi ile deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda; en yüksek Protein oranı (%17.49) Çim 3'te, Yağ oranı (%5.13) Silaj 1'de, NDF oranı (%68) ve ADF oranı (%41) Çim 1'de, KM oranı (%90.92) Çim 2'de ve OKM oranı (%92.59) Silaj 2'de meydana gelmiştir. Tüm materyallerin ortalama kümülatif biyogaz üretim değerleri 0,65-0.71 m3kg-1 OKM iken kümülatif metan üretim değerleri 0.39-0.42 m3kg-1 OKM arasında olup biyogazdaki metan oranları %59.01-60.19 arasında değişmiştir. Çim materyalleri ve bu materyallerden yapılan silajdan oluşan metan, biyogaz ve metan oranı arasında istatiksel olarak fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in population and technology in the world also increases the need for energy. Today, the search for new and renewable alternative energy sources instead of fossil sources continues due to this increasing energy need. One of the renewable energy sources is biogas energy. Significant amounts of grass waste are released in parks and roadsides in urban areas. These organic wastes are left to rot in an uncontrolled manner. The recycling of these wastes into biogas energy will provide added value in terms of both energy production and waste management. In this study, it was aimed to determine the chemical properties (crude protein, crude oil, ADF, NDF, dry matter and organic dry matter), specific biogas and methane production (m3kg-1 OKM) of grass wastes obtained from park gardens and silage from these wastes. Normal grasses (Grass 1, Grass 2, Grass 3) and grass silages (Silage 1, Silage 2 Silage 3) obtained from three different turf fields were considered as materials. Specific biogas and methane productions will be carried out experimentally by the Hohenheim Batch Test (HBT) method. In the results of working; The highest Protein (17.49%) rate is in Grass 3, Oil (5.13%) in Silage 1, NDF (68%) and ADF (41%) rate in Grass 1, KM (90.92%) rate in Grass 2' and OKM (92.59%) rate occurred in Silage 2. The average cumulative biogas production values of all materials were 0.65-0.71 m3kg-1 OKM, while the cumulative methane production values were between 0.39-0.42 m3kg-1 OKM, and the methane ratios in biogas varied between 59.01-60.19%. There was no statistical difference between the methane, biogas and methane ratios consisting of grass materials and silage made from these materials.