Sembol-nesne ilişkisi bağlamında Yahudilik ve Hıristiyanlıktaki kutsal nesneler
Sacred objects in Judaism and Christianity in the context of symbol-object relationship
- Tez No: 773834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT AHMET ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sembol, idrak edilmesi zor olan ve içerisinde müphemlik barındıran bazı duyguların, düşüncelerin ya da olguların somut unsurlarla açığa çıkarılarak ifade edilmesi olarak tanımlanabilir. İnsan sahip olduğu zihni melekeleri itibariyle bazı soyut unsurları idrak etmekte ve bu unsurları ifade etmekte zorlanan bir varlıktır. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için ise sembollere başvurmaktadır. Bu anlamda semboller insanların, müphem olanı anlayıp kavramasına,birbiriyle iletişime geçmesine, aynı duygu ve düşünceleri paylaşmasına, kendilerini diğer insanlardan ayırarak bir hakikat veya ilke altında birleştirmesine olanak tanıyan aracılardır. Bu sebeple insanoğlu asırlardır idraki güç olan bazı duyguları, düşünceleri veya olguları maddi âlemde gördüğü birtakım nesnelerle birleştirerek onları gözle görülebilir hale getirmektedir. Dinlerde ve dinsel geleneklerde insanoğlunun zihni kapasitesini aşan metafizik olgular mevcuttur. Bu bağlamda semboller, insan zihninin sınırlı kapasitesi ile sonsuz metafizik olgular arasında köprü işlevi görerek dinlerin ve dinsel geleneklerin daha kolay anlaşılıp kavranmasına olanak tanımaktadır. Dinlerin özünde yer alan tanrı tasavvurları, meleklerin mahiyeti, ölüm, yeniden dirilme, cennet ve cehennem gibi inanç unsurları ile dinlerin ameli boyutuna karşılık gelen ibadet gibi meseleler semboller yardımıyla ifşa edilir. İslam ile birlikte üç ilahi dinden ikisi olan Yahudilik ve Hıristiyanlık,dini semboller açısından oldukça zengin iki dindir. Söz konusu iki din içinde pek çok itikadi, ameli, sosyal ve kültürel sembol mevcuttur. Tarihsel süreç içerisinde çeşitli anlamlar yüklenerek günümüze kadar ulaşan bu semboller, bazı kutsal nesnelerle birleşerekmüntesiplerine özgün bir kimlik kazandıran ve geçmişle bağlarını güçlendiren temel unsurlardan biri olmaktadır. Hem Yahudilik hem de Hıristiyanlık içerisinde kutsal anlamlara sahip olan bu sembolik nesneler çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Symbol can be defined as the expression of some emotions, thoughts or phenomena that are difficult to comprehend and contain ambiguity, by revealing them with concrete elements. Man is a being who has difficulty in comprehending some abstract elements and expressing these elements in terms of his mental faculties. In order to overcome these difficulties, he resorts to symbols. In this sense, symbols are intermediaries that allow people to understand and comprehend the ambiguous, communicate with each other, share the same feelings and thoughts, and unite themselves under a truth or principle by separating themselves from other people. For this reason, human beings have been combining some emotions, thoughts or phenomena, which have been difficult to comprehend for centuries, with some objects they see in the material world, making them visible to the eye. There are metaphysical phenomena in religions and religious traditions that exceed the mental capacity of human beings. In this context, symbols act as a bridge between the limited capacity of the human mind and endless metaphysical phenomena, allowing religions and religious traditions to be understood and comprehended more easily. Concepts of god in the essence of religions, the nature of angels, belief elements such as death, resurrection, heaven and hell, and matters such as worship corresponding to the practical dimension of religions are revealed with the help of symbols. Judaism and Christianity, which are two of the three monotheistic religions along with Islam, are two religions very rich in religious symbols. There are many creeds, practices, social and cultural symbols in these two religions. These symbols, which have reached the present day with various meanings in the historical process, become one of the basic elements that combine with some sacred objects, giving their followers a unique identity and strengthening their ties with the past. These symbolic objects, which have sacred meanings in both Judaism and Christianity, constitute the main subject of our study.