Ünlü oyuncuların giyim markalarının televizyon reklam yüzü olmalarının Z kuşağındaki gençlerin marka tercihi ve satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of famous actors being the faces of television advertisements of clothing brands on brand preference and purchasing behavior of young generation Z
- Tez No: 773850
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Televizyon her kesimden ve her yaştan insanın yaşamında önemli bir yere sahiptir. Televizyonlarda yayınlanan haber programları, diziler ve programlar haricinde, içeresinde yer almakta olan reklamlarda bireyleri doğrudan etkilemektedir. Günümüzde her yaştan bireyin takip ettiği reklamlar, son yıllarda hızla genişleyen pazarlarda oluşan ürünlerin hangisinin daha tercih edilmesi konusunda bireyleri yönlendirmektedir. Bu çeşitlilik sebebiyle özellikle genç yaştaki bireyler satın almak istedikleri ürünlerden en güvenilir olanı bulmak için reklamları takip etmektedirler. Genç nüfusun reklamlara olan ilgisi sebebiyle, markalar da kendi sundukları mal veya hizmete karşı olan güven oluşturmak ve satışa özendirmek için reklamlarda ünlü kullanımını tercih etmeye başlamışlardır. Markaların ürün ya da hizmetlerini pazarlamak ve satışa özendirmek amacıyla, bireyler tarafından güvenilir görülen ünlü kişileri tercih etmektedir. Son yıllarda özellikle giyim sektöründe yer alan markaların sıklıkla ünlü oyuncuları reklam yüzleri yapmaları dikkat çekmektedir. Markaların ürünlerini stratejik olarak pazarlamak için seçtikleri bu yöntem sayesinde bireylerin ürünlere olan güvenilirliği ve tercihlerinin artması istenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı ünlü oyuncuların giyim markalarının televizyon reklam yüzü olmalarının Z kuşağında yer alan genç bireylerin marka tercihlerinin ve marka sadakatinin etkilerini araştırmak ve marka tercihi üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığını incelemektir. Araştırma, Ankara ilinde bulunan Z kuşağında yer alan bireyler arasından rastlantısal olarak seçilen 400 kişiden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen anket verileri SPSS (17.0) paket programına aktarılmış olup istatistiksel incelemesi yapılmıştır. Verilen cevapların ilişkisi, frekans analizi ve korelasyon ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, televizyon reklamlarında ünlü oyuncu kullanımı ile z kuşağında alan gençlerin marka tercihi ve satın alma ilişkisi arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Television has an important place in the lives of people from all walks of life and all ages. Apart from news programs, serials and programs broadcast on television, advertisements directly affect individuals. Today, advertisements followed by individuals of all ages direct individuals to choose which of the products formed in the rapidly expanding markets in recent years. Due to this diversity, especially young individuals follow advertisements to find the most reliable products they want to buy. Due to the interest of the young population in advertisements, brands have started to prefer the use of celebrities in advertisements in order to increase the confidence in the product or service, to ensure retention and to encourage sales. It prefers famous people who are seen as reliable by individuals in order to market the products or services of brands and to encourage sales. In recent years, it is noteworthy that brands in the clothing industry often make famous actors the faces of advertisements. Thanks to this method, which brands choose to strategically market their products, it is desired to increase the reliability and preferences of individuals for products. The main purpose of this study is to investigate the effects of the brand preferences and brand loyalty of young individuals in the Z generation and to examine whether it has an effect on brand preference. The research consists of 400 randomly selected individuals from the Z generation in Ankara. The survey data obtained as a result of the research were transferred to the SPSS (17.0) package program and statistical analysis was made. The relationship of the answers given was evaluated by frequency analysis, crosstab test and correlation. As a result of the research, it was determined that there is a positive relationship between the use of famous actors in television advertisements and the brand preference of the young people in the z generation and the purchasing relationship.