Sporcular tarafından algılanan antrenör davranışlarının ve antrenör sporcu ilişkisinin zihinsel dayanıklılık üzerindeki etkisi
The effect of perceived coaching behavior by athletes and the coach-athlete relationship on mental toughness
- Tez No: 773895
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı sporcular tarafından algılanan antrenör davranışlarının ve antrenör-sporcu ilişkisinin zihinsel dayanıklılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Araştırmamıza Karabük ilinde bulunan 16-20 yaş arasında yarışan bireysel spor ve takım sporu yapan 100 kadın ve 103 erkek olmak üzere 203 lisanlı sporcular gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışma kapsamında sporculara“Kişisel Bilgi Formu”,“Sporda Mental Dayanıklılık Ölçeği”,“Sporcular İçin Antrenör Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”,“Antrenör- Sporcu İlişkisi Envanteri”uygulanmıştır. Verilerin analizinde hiyerarşik regrasyon analizi, t- testi tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Antrenör sporcu ilişkisi ile Fiziksel antrenman planı (r= 0,41, p0,05) ile anlamlı ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to examine the effects of coach behaviors perceived by athletes and the relationship between coach and athlete on mental toughness. Material and methods: 203 licensed athletes, 100 women and 103 men, who are competing in individual sports and team sports competing between the ages of 16-20 in Karabuk participated voluntarily. Within the scope of the study,“Personal Information Form”,“Mental Endurance Scale in Sports”,“Trainer Behavior Evaluation Scale for Athletes”,“Trainer-Athlete Relationship Inventory”were applied to the athletes. Hierarchical regression analysis and t-test one-way analysis of variance were used in the analysis of the data. Results: Trainer-athlete relationship and Physical training plan (r= 0.41, p0.05).