Mifepriston molekülü ve türevlerinin elektronik ve spektroskopik özelliklerinin kuantum programlama ile incelenmesi
Investigation of electronic and spectroscopic properties of mifepristone molecule and its derivatives by quantum programming
  1. Tez No: 773894
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ KEBİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BULUT, DOÇ. DR. SULTAN ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Biyolojik değerlendirme molekülü mifepristonun (RU-486) ayrıntılı moleküler ve atomik seviye özellikleri, hesaplamalı kimya yöntemleriyle araştırıldı. RU-486 ve varsayımsal türevleri (CH2CH3, CH3, F, Ph, KOH, NO2, OH) için yapısal, spektroskopik özellikler ve biyolojik uygulanabilirlik araştırıldı. Spektroskopik incelemede molekülün aktif bölgeleri, FTIR, NMR UV-VIS spektroskopisi, DOS ve Fukui fonksiyonları hesaplandı. Son olarak moleküler docking çalışmaları ile meme ve yumurtalık kanseri üzerindeki etkileri teorik olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Detailed molecular and atomic level properties of the biological evaluation molecule mifepristone (RU-486) were investigated by computational chemistry methods. Structural, spectroscopic properties and biological applicability were investigated for RU-486 and its hypothetical derivatives (CH2CH3, CH3, F, Ph, KOH, NO2, OH). In the spectroscopic examination, active sites of the molecule, FTIR, NMR UV-VIS spectroscopy, DOS, and Fukui functions were calculated. Finally, the effects on breast and ovarian cancer were investigated theoretically with molecular docking studies.