Ankara ilindeki bir yüzme kulübünde yarışan yüzücülerin dental erozyon prevalansının değerlendirilmesi
Evaluation of dental erosion prevalence of competitive swimmers in ankara province
- Tez No: 773896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AKSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı klorlu yüzme havuzu suyunda antrenman yapan ve yarışan yüzücüler arasındaki dental erozyonunun yaygınlığını incelemek ve olası etyolojik faktörler ile ilgili bilgiler elde etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza yaşları 9 ile 17 arasında değişen, en az 3 yıldır yüzen ve herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan yüzücüler dahil edilmiştir. 3 yıldan daha az bir süredir yüzen ve sistemik hastalık mevcudiyeti bulunan yüzücüler çalışma dışı bırakılmıştır. Katılımcıların temsilcilerinden bilgilendirilmiş gönüllü olur onamı alındıktan sonra çalışmaya başlanmıştır. Çalışmamızda, dental erozyonun tespiti ve incelenmesi için BEWE (Basic Erosive Wear Examination) ve çürük risk tayininde çürük diş, kayıp diş ve dolgulu diş sayısı tespit edilerek belirlenen dmft/DMFT indeksleri kullanılarak katılımcıların oral bulguları değerlendirilmiştir. Ayrıca, yasal temsilcilerinden; katılımcıların yaş ve cinsiyet bilgilerini içeren genel demografik özelliklerinin, diyet alışkanlıklarının, yüzme sıklığı ve süresi ile diş hassasiyeti şikayetlerinin sorgulandığı çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir anket formunu cevaplandırmaları istenmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 13,1±1,67 olan 39 kız ve 60 erkek 99 yüzücünün dahil edildiği çalışmamızda, katılımcıların dental erozyon prevalansı %21,2 olarak bulunmuştur. Dental erozyon görülmesi ile katılımcıların cinsiyetleri ve yaş grupları arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır (p>0,005). Yüzme yılı süresinin artışıyla dental erozyon görülme sıklığının yüzdesel olarak artma eğiliminde olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür (p=0,567>0,05). Katılımcıların düzenli enerji içeceği ve sporcu içeceği tüketimi ve ek vitamin takviyesi kullanması ile dental erozyon arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır (p>0,005). Katılımcıların DMFT ve dmft ortalama değerleri sırasıyla 1,89±2,12 ve 0.91±1,84 olarak bulunmuştur. Katılımcıların oral hijyen alışkanlıkları ile ilgili değerlendirmelerde, günde 1 kez dişini fırçalayan 49 (%49,5), günde 2 kez dişini fırçalayan 46 (%46,5) yüzücü var iken dişini hiç diş fırçalamayan ve günde 3 kez dişini fırçalayan sayısı eşit bulunmuştur (n=2, %2). Katılımcıların yarısından fazlası (%51,5) florürlü diş macunu kullandığını belirtirken, %41,4'lük bir kesim florürlü macun kullanıp kullanmadığını bilmediğini belirtmiştir. Dental erozyon görülmesi ile yüzücülerin oral hijyen alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır (p>0,005). Sonuç: Yüzücülerde, dental erozyon ile olası risk faktörleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için yürütülen tez çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, dental erozyon ile yüzücüler için dental erozyonun olası risk faktörleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Bununla beraber, diş hekimlerinin yüzme sporuyla ilgilenen hasta grubunda görülebilecek dental erozyon gibi özel durumların bilincinde olması ve hastalarına gerekli ağız bakım tavsiyelerinde bulunması gerektiği düşünülmektedir. Elde edilen sonuçların, daha geniş bir yüzücü popülasyonunu kapsayacak ileri çalışmalarla desteklenmesinin uygun olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the prevalence of dental erosion among competitive swimmers training in chlorinated water and to obtain information regarding possible etiological factors of dental erosion. Materials and Methods: Swimmers aged between 9 and 17, who had been swimming for at least 3 years and who did not have any systemic disease, were included in the study. Swimmers who had been swimming for less than 3 years and had systemic disease were excluded from the study. The study started after obtaining informed consent from the representatives of the participants. The oral findings of the participants were evaluated using BEWE (Basic Erosive Wear Examination) for the detection and examination of dental erosion, and dmft/DMFT indexes for caries risk assessment. Additionally, participants were asked to answer a questionnaire consisting of multiple-choice questions that included age and gender information, general demographic characteristics, dietary habits, swimming frequency and duration, and tooth sensitivity complaints. Results: In the recent study, which included 39 female and 60 male swimmers with a mean age of 13,1±1,67 years, the prevalence of dental erosion was found to be 21,2%. A significant relationship was not detected between the dental erosion risk and the gender/age groups of the participants (p>0,005). It was observed that the incidence of dental erosion was tended to increase in percentage parallel to the increase in swimming years. However, statistically significancy was not detected (p=0,567>0,05). There was no significant relationship between the regular consumption of energy/sport drinks, vitamin supplements and dental erosion (p>0,005). The mean DMFT and dmft values of the participants were found to be 1,89±2,12 and 0,91±1,84, respectively. The results regarding the oral hygiene habits of the participants shown that, 49 (49,5%) participants brushed their teeth once a day and 46 (46,5%) of them brushed their teeth twice a day, while the number of those who did not brush their teeth at all and who brushed their teeth 3 times a day was found to be equal (n=2, 2%). While more than half of the participants (51,5%) stated that they used fluoride toothpaste, 41,4% stated that they did not know whether they used fluoride toothpaste or not. No significant relationship was detected between the risk of dental erosion and oral hygiene habits of swimmers (p>0,005). Conclusion: The recent study was conducted to reveal the relationship between dental erosion and possible risk factors in swimmers and the results showed that no statistically significant relationship was detected between dental erosion and possible risk factors of dental erosion for swimmers. However, it is thought that dentists should be aware of special conditions such as dental erosion that can be seen in swimmers and should give necessary oral care recommendations to their patients. The results of the recent study should be supported by further studies that will be held in a larger population.