Sağlık personeli adaylarının bilgi güvenliği farkındalığı üzerine bir araştırma: Gümüşhane Üniversitesi örneği
A research on information security awareness of health personnel candidates: The case of Gümüşhane University
  1. Tez No: 773914
  2. Yazar: MUHAMMED BERK AĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık personeli adaylarının bilgi güvenliği farkındalıklarını ortaya koymaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel yöntem tarama çalışmasıdır. Çalışmanın literatür taraması bölümünde“Bilgi Güvenliği Farkındalık”ölçekleri incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak Güldüren (2015)'in“Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Güldüren tarafından geliştirilen ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik katsayısı ,97 olarak hesaplanmıştır. Çalışma çerçevesinde tekrarlanan güvenirlik katsayısı ,97 olarak hesaplanmıştır. Ölçek otuz dört soru ve kişisel verilerin korunması, saldırılar ve tehditler, mahremiyet olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Veri toplama işlemi 357 sağlık personeli adayı ile gerçekleştirilmiştir. Adaylar cinsiyet, yaş aralığı, sınıf düzeyi, PC başında geçirilen süre, internette geçirilen süre olmak üzere çeşitli bilgiler ile ölçek sorularını cevaplamışlardır. Çalışma sonunda sağlık personeli adaylarının ölçek genelinden aldıkları ortalama puana göre orta seviyede bilgi güvenliği farkındalığına sahip oldukları gözlemlenmiştir. Katılımcılarımızdan erkek ve kadın adaylar, tüm yaş gruplarındaki adaylar ile tüm sınıf düzeyine sahip adayların arasında benzer seviyede bilgi güvenliği farkındalığının olduğu görülmüştür. Aynı zamanda internette geçirilen süre ile bilgi güvenliği farkındalık seviyelerinin arasında bir ilişki bulunmadığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the information security awareness of health personnel candidates. The research is a descriptive method screening study from quantitative research methods. In the literature review part of the study, the“Information Security Awareness”scales were examined. Güldüren's (2015)“Information Security Awareness Scale”was used as a data collection tool. The Cronbach alpha reliability coefficient of the scale developed by Güldüren was calculated as ,97. Within the framework of the study, the repeated reliability coefficient was calculated as ,97. The scale consists of thirty-four questions and three sub-dimensions: protection of personal data, attacks and threats, and privacy. Data collection was carried out with 357 health personnel candidates. Candidates answered the scale questions with various information such as gender, age range, grade level, time spent on the internet. At the end of the study, it was seen that the health personnel candidates had a moderate level of information security awareness according to the average score they got from the scale. It has been observed that there is a similar level of information security awareness among our participants, male and female candidates, candidates from all age groups, and candidates from all grade levels. At the same time, it has been revealed that there is no relationship between the time spent on the Internet and the level of information security awareness.