Modernleşme dönemi Türk-İslam sentezi arayışları: Yusuf Akçura örneği
The search for Turkish-Islamic synthesis the modernization period: The example of Yusuf Akçura
  1. Tez No: 773932
  2. Yazar: ESRA DELİSALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemiyle Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık ve öncülük eden Yusuf Akçura, Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminin yetiştirdiği aydın, düşünür ve fikir adamıdır. Eserleriyle yaşadığı çağın sorunlarına ışık tutan Akçura, Üç Tarz-ı Siyaset adlı eseriyle günümüzde hala adından söz ettirmektedir. Akçura, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin siyasi ve kültürel alanlarında fikir önderliği yapmış, Cumhuriyetin kurucu ideologlarından birisidir. Akçura, gerek kendi dönemi gerekse sonraki süreçlerde Türk-İslam Sentezi düşüncesinin fikir babası olarak görülmüştür. İslamcılık ve Türkçülük konularındaki orta yolu bulma ideali onun realist ve akılcı kimliğiyle birleşerek çözüm önerisi sunmasını sağlamıştır. Böylelikle yeni bir devire başlayan Müslüman Türk milletine ilham kaynağı olmasının yanı sıra Türk-İslam Sentezi fikriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bugününe kadar gelen bir idealin temelini atmıştır. Milletvekilliği sıfatıyla siyasetçi olarak da görev ifa eden Akçura, başta eğitim olmak üzere tarih ve kültür alanlarındaki kıymetli çalışmalarıyla Türk düşüncesinin fikri inkişafına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Yusuf Akçura, who witnessed and pioneered the establishment of the Republic in the last period of the Ottoman Empire, is an intellectual, thinker and intellectual raised by the Constitutional Monarchy and the Republic period. Akçura, who sheds light on the problems of her age with her works, still makes a name for herself with her work called Üç Styles-ı Politics.Akçura was one of the founding ideologists of the Republic, who was an opinion leader in the political and cultural fields of the newly established Republic of Turkey. Akçura was seen as the father of Turkish-Islamic Synthesis thought both in his own period and in the following processes. The ideal of finding a middle way in the issues of Islamism and Turkism combined with his realist and rational identity and enabled him to offer a solution. Thus, in addition to being a source of inspiration for the Muslim Turkish nation, which started a new era, he laid the foundation of an ideal that has survived to the present day of the Republic of Turkey with the idea of Turkish-Islamic Synthesis.Akçura, who also served as a politician in the capacity of a deputy, contributed to the intellectual development of Turkish thought with his valuable works in the fields of history and culture, especially in education.