Kur'ân ve Sünnete göre asabiyet
Asabiyyah according to the Qur'an and Sunnah
- Tez No: 773931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tarih boyunca insanlığın gelişmesi önündeki problemlerden biri, asabiyet anlayışı olmuştur. Allah ilk insandan itibaren insanlara peygamberler göndermiştir. Her peygamber gönderildiği topluma o toplumdaki yanlış düşüncelerle mücadele edip, ilahi mesajları aktararak doğru yolu göstermiştir. Nübüvvet zincirinin son halkası olan Peygamberimiz de kendi toplumundaki en büyük hastalık olan câhiliye dönemi asabiyeti ile mücadele etmiştir. Asabiyet, kişinin kendi ırkını ve milletini daha üstün görüp, diğer ırkları ise değersiz görmesidir. Bir başka ifade ile kişinin zalim de olsa mazlum da olsa kendi kardeşine yardım etme anlayışıdır. İslâm'dan önceki dönemi ifade eden câhiliye tabiri, bir zihniyetin adıdır. Hz. Peygamber'in meydana getirdiği değişimi anlayabilmek için câhiliye döneminin iyi anlaşılması gerekir. Araştırmamızda câhiliye döneminin en büyük özelliği olan asabiyet anlayışı ve toplumsal hayattaki yansımaları ele alınmıştır. Özellikle çalışmamızla alâkalı olarak Kur'ân-ı Kerîm'deki ayetler ve Peygamberimizin hayatı boyunca asabiyetle olan mücadelesi derinlemesine incelenmiştir. Ayrıca toplum bireylerinin birbirlerine kenetlenmesini sağlayan milli duygularla hareket etmenin, akrabalık ilişkilerini canlı tutmanın ırkçılık zihniyetiyle karıştırılmaması gerektiğine de dikkat çekilmiştir. Çünkü kişinin milli his ve duygulara sahip olması tabiidir. Kâmil bir müslüman içinde yaşadığı toplum başta olmak üzere vatanını, milletini, kutsal değerlerini sever. İki ana bölümden meydana gelen bu çalışmamızın birinci bölümünde kavramsal çerçeve ve cahiliyye dönemi asabiyet anlayışına değinilmiştir. İkinci bölümde ise Kur'ân ve Sünnete göre asabiyet anlayışı konusu ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, one of the problems in front of the development of humanity has been the understanding of asabiyyah. Allah has sent prophets to mankind since the first man.Each prophet showed the right way to the society to which she was sent, by fighting the wrong thoughts in that society and by conveying divine messages. Our Prophet, who was the last link in the chain of prophethood, also struggled with the irritability of the period of ignorance, which was the biggest disease in her society. Asabiyyah is when a person sees her own race and nation as superior and sees other races as worthless.In other words, it is the understanding of helping one's own brother, whether he is cruel or oppressed. The term ignorance, which expresses the period before Islam, is the name of a mentality.In order to understand the change brought about by the Prophet, it is necessary to understand the period of ignorance well.In our research, the most important feature of the period of ignorance, the understanding of asabiyyah and its reflections in social life are discussed.In particular, the verses in the Qur'an and the struggle of our Prophet with irritability throughout her life have been examined in depth, especially in relation to our study. In addition, it was pointed out that acting with national feelings and keeping kinship relations alive should not be confused with the mentality of racism.Because it is natural for a person to have national feelings and emotions. Qualified muslim loves her homeland, nation and sacred values, especially the society she lives in.In the first part of this study, which consists of two main parts, the conceptual framework and the understanding of asabiyyah in the period of ignorance are mentioned. In the second part, the concept of asabiyyah according to the Qur'an and Sunnah is discussed in detail.