Said Havva ve İslamcılık anlayışı
Said Hawwa and the understanding of Islamism
  1. Tez No: 773933
  2. Yazar: EMİNE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Said Havva, XX. yüzyılda siyasi ve sosyo-kültürel sorunların baş gösterdiği bir dönemde fikirleri ile iz bırakmış bir düşünürdür. Havva, İslam Dünyası içinde ortaya çıkan sorunlar üzerine yoğunlaşmış ve bu sorunlar üzerinden seriler halinde eserler kaleme almıştır. Bu eserler bağlamında Müslümanların çağın gerisinde kalmalarının sebebini, İslam'ın özünden ayrılmalarına bağlamıştır. Bu nedenle İslam'ın özüne dönmeyi ve İslam'a aykırı olan bütün bid'at ve hurafelerin, İslam'ın özünden arındırılması gerektiğini savunmuştur. Havva bu doğrultuda ilerleyerek bütün Müslümanları tek bir İslam Devleti'nin çatısı altında toplamayı hedeflemiştir. Bu amaçla Havva'nın sorunlar üzerindeki analiz ve eleştirileri değerlendirildiğinde, onun İslamcı anlayışının Kur'an ve Sünnet merkezli olduğunu görmekteyiz. Çalışmamızın içeriği, Said Havva'nın Türkçeye çevrilmiş eserlerinden ve yardımcı kaynaklardan yararlanılarak ortaya çıkmıştır. Çalışmamız, bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından meydana gelmektedir. Tezimizin giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve sınırlılıkları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Said Havva'nın hayatını ayrıca düşünce yapısını daha iyi anlamak için İslamcılığın tanımı ve Said Havva'nın mensubu olduğu İhvan-ı Müslimin ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Said Havva'nın İslamcılık idealist çerçevesinde, toplum, devlet ve eğitime yaklaşımı ayrıca mezhebi oluşumlara bakışı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Said Hawwa was a thinker who left his mark with his ideas at a time when political and socio-cultural problems arose in the 20th century. Havva focused on the problems that arose in the Islamic World and wrote works in series on these problems. In the context of these works, he attributed the reason why Muslims lagged behind the times to their separation from the fundemantals of Islam. For this reason, he argued that it is necessary to return to the basics of Islam and that all bid'ahs and superstitions that are contrary to Islam should be purified from Islam. By proceeding in this direction, Havva aimed to gather all Muslims under the roof of a single Islamic State. For this purpose, when Havva's analysis and criticism of the problems are evaluated, we see that his Islamist understanding is centered on the Qur'an and the Sunnah. The content of our study has been revealed by using Said Havva's translated works into Turkish and supplementary resources. . Our study consists of an introduction, two sections and a conclusion part. In the introductory part of our thesis, information about the subject, purpose, importance and limitations of the research are given. In the first section, the life of Said Havva and the definition of Islamism and Ihwan-ı Muslimin, to which Said Havva belonged to, are discussed in order to better understand the structure of thought. In the second section, we focus on Said Havva's approach to society, the state and education within the idealistic framework of Islamism, as well as his view of sectarian formations, is focused on.