An analysis of the relationship between teaching styles and classroom management self-efficacy of EFL teachers
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin öğretim tarzları ve sınıf yönetimi öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin bir analizi
  1. Tez No: 774010
  2. Yazar: HASAN GÜVERCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma İngiliz dili derslerinde uygulanan öğretim stillerinin, İngiliz dili öğretimi yapılan sınıflarda sınıf yönetimi öz yeterliliği ile ilişkili olup olmadığını incelemeyi amaçlamıştır. Değişkenler arası ilişkiyi araştırmak için karma yöntem araştırma tasarımından istifade edilmiştir. Dil derslerinde kullanılan öğretim tarzları işlenirken Grasha'nın beş öğretim tarzı temel alınmıştır. Bunlar Bilgi Aktarıcı, Otoriter, Kişisel Model, Rehber ve Danışman öğretim tarzlarıdır. Türkiye'deki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı çeşitli eğitim kurumlarında görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin öğretim tarzlarını belirlemek amacı ile Grasha (1996)'nın Öğretme Stili Ölçeği ve sınıf yönetimi öz yeterliliğini ölçmek için Erdem ve Demirel (2007)'in Öğretmen Öz-Yeterlilik İnanç Ölçeği'nin uyarlanmış hali kullanılmıştır. 102 İngilizce öğretmeninin katıldığı anket çalışmaları sonucunda, öğretmenlerin Bilgi Aktarıcı, Rehber ve Danışman öğretim tarzlarını kullandıkları, sınıf yönetim öz yeterliliklerinin de yüksek olduğu belirlenmiştir. Pearson Korelasyon analizi sonucunda, iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan çoklu regresyon analizi ile öğretim tarzlarının sınıf yönetimi öz yeterliliğinin %23'ünü açıkladığı bulunmuştur. Öğretim tarzlarının sınıf yönetimi öz yeterliliği ile ilişkisini daha net belirlemek amacıyla da 10 gönüllü öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler neticesinde öğretim tarzları ve sınıf yönetim öz yeterliliği arasında birbirini etkileyebilen ilişkinin olduğu, öncelik sırasının çeşitli nedenlerle değişebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether teaching styles applied in English Language Teaching classes are related to classroom management self-efficacy. For the investigation of the relationship between the variables mixed-method research was utilized. While studying the teaching styles in language classes, Grasha's five teaching styles model has been the ground base of the study. These styles are expert, formal authority, personal model, facilitator and delegator teaching styles. Grasha's (1996) Teaching Styles Inventory was used in order to find the teaching styles of the teachers in service in various educational institutions in Turkey; in addition to that, to measure classroom management self-efficacy, an adapted version of Erdem and Demirel's (2007) Teacher Self-Efficacy Belief Scale was used. As a result of the survey participated by 102 teachers of English, it was found that teachers had Expert, Facilitator and Delegator styles and their classroom management self-efficacy was found to be high. As a result of Pearson Correlation analysis, a significant relationship was found between two variables. Multiple-Regression analysis revealed that teaching styles could explain %23 of classroom management self-efficacy. In order to define the relationship between teaching styles and classroom management self-efficacy in a clearer way, semi-structured interviews were conducted with 10 volunteering teachers. These interviews put forward that there was a relationship between teaching styles and classroom management which could affect each other and the priority order of them could change for certain reasons.