Nüzul sırasına göre yazılmış olan tefsirlerin tarihsel arka planı
The historical background of the commentary written according to the order of nuzul
- Tez No: 774026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmamızda, Kur'ân'ın nüzûl sırası esas alınarak yazılan tefsirlerin tarihsel arka planı ele alınmıştır. Söz konusu tefsirlerin yazılmasında etkili olan tarihsel arka plan, modernizm, oryantalizm, tecdîd hareketleri ve müfessirlerin kişisel arka planlarında araştırılmıştır. Modern düşünceden etkilenmiş olan Müslümanların Kur'ân, Peygamber ve din tasavvurlarında ortaya çıkan değişimlerin Kur'ân tefsirine yansıması olarak kronolojik tefsirin ortaya çıkması vurgulanmıştır. Oryantalizmin etkisiyle mevcut mushaf tertibinin anlamayı zorlaştırdığı düşüncesi de müfessirlerin bu yöntemi kullanmalarındaki nedenlerden olmuştur. Peygamberi yöntemin kronolojide bulunabileceği Müslümanların bu vesile ile tekrar hidayet bulacağı ve eski güçlerine dönebileceği düşüncesi söz konusu müfessirlerin temel hareket noktasını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the historical background of the tafsirs written on the basis of the order of the Qur'an is discussed. The historical background, which was influential in the writing of these commentaries, was investigated in the personal backgrounds of modernism, orientalism, tajdid movements and commentators. The emergence of Chronological tafsir has been emphasized as a reflection of the changes in the interpretation of the Qur'an, Prophet and religion of Muslims, who were influenced by modern thought. The thought that the current mushaf arrangement made it difficult to understand with the influence of orientalism was one of the reasons why commentators used this method. The idea that the prophetic method can be found in the chronology and that Muslims will find guidance and return to their former power by this means has formed the basic starting point of the commentators in question.