Çevresel koşulların katener sistemi üzerindeki etkisi
Analysis of external factors on catenary systems
  1. Tez No: 774030
  2. Yazar: CENGİZ GÖRKEM ELA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrikli Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Katener sistemi hesaplamalarında girdileri oluşturan coğrafi ve iklimsel değişkenlerin kontrolü elimizde değildir. Ancak doğru hesaplamalar sonucu elde edilecek bulgular ile sistemin daha güvenli ve konforlu çalışmasını mümkün kılmak elimizdedir. Çevresel koşulların katener sistemi üzerindeki etkisi iyi bir şekilde incelendiği takdirde sistemin olası arızalarını önleme, daha doğru maliyet analizi yapabilme ve güvenli bir tasarım yapabilme imkanlarını sağlar. Bu amaç doğrultusunda, bu tez çalışmasında öncelikle katener sistemi ve katener malzemeleri açıklanmış ve çevresel koşulların katener sistemi üzerindeki etkileri detaylıca ele alınmıştır. Çevresel koşullar olarak adlandırdığımız rakım, sıcaklık, rüzgar ve buz değişkenlerinin katener sistemi üzerindeki etkileri tek tek incelenmiştir. İncelenen etkilerin katener sistemi üzerindeki olası olumsuz sonuçlarını önlemek için çözümler üretilmiştir. Buna ek olarak üç ilden toplanan iklimsel veriler bir arada girdi olarak kullanılıp özet sonuç çizelgeleri oluşturulmuştur. Sonuç çizelgelerinden yola çıkılarak seçilen üç il için maliyet yönünden karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to control the geographical and environmental conditions which are inputs of catenary system design. However, it is possible to enable the system to operate more safely and comfortably with the results of correct calculations. If the effect of environmental conditions on the catenary system is well examined, it provides the opportunity to prevent possible failures of the system, to make a more accurate cost analysis and to make a safe design. For this purpose, the effects of environmental conditions on the catenary system are discussed in detail in this thesis. For this purpose, first of all, the catenary system and its materials are explained and the effects of environmental conditions on the catenary system are discussed in detail in this thesis. The effects of altitude, temperature, wind and ice variables, which we call environmental conditions, on the catenary system were examined one by one. Solutions have been produced to prevent the possible negative consequences of the investigated effects on the catenary system. In addition, climatic data collected from three cities were used as inputs and summary result tables were created. Based on the result charts, material cost comparisons were made for the three selected cities.