Türk infaz hukukunda kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine geçişe ilişkin düzenlemelerin cezaların özel önleme amacının sağlanması bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the regulations regarding the transition from closed prisons to open prisons in Turkish execution law in the context of the special purpose of prevention of penalties
- Tez No: 774032
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kapalı ceza infaz kurumlarından açık ceza infaz kurumlarına geçiş rejiminin, cezanın özel önleme amacı bağlamında incelenmesi gayesiyle bu çalışma hazırlanmıştır. Özellikle cezanın özel önleme amacının en önemli parçası olarak nitelenen ıslah gayesi ile ceza infaz kurumları arasındaki geçiş meselesi, mevcut düzenlemeler ışığında ve birtakım önerilere olanak sağlayacak bir biçimde ele alınacaktır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi adına öncelikle ceza mefhumu, cezanın amacına ilişkin teoriler ve cezaevlerinin tarihsel oluşum süreçleri ile ceza infaz sistemleri resmedilecektir. Akabinde ise ülkemizdeki düzenlemelerin incelenmesi suretiyle kapalı ceza infaz kurumlarından, açık ceza infaz kurumlarına geçiş ve açık ceza infaz kurumlarından, kapalı ceza infaz kurumlarına iade meselesi tüm ayrıntılarıyla ortaya konulacaktır. Tezin sonuç bölümünde ise önceki kısımlarda belirtilen bilgilerin ışığında açık ceza infaz kurumları ve açık ceza infaz kurumlarına ayrılma müessesesi, cezanın özel önleme amacının sağlanması bakımından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to examine the transition regime from closed penal execution institutions to open penitentiary institutions in the context of the special prevention purpose of punishment. In particular, the transition issue between the rehabilitation purpose, which is the most important part of the special prevention purpose of the penalty, and the penitentiary institutions will be discussed in the light of the current regulations and in a way that will allow some suggestions. In order to achieve this aim, first of all, the concept of punishment, the theories related to the purpose of punishment, the historical formation processes of prisons and penitentiary systems will be illustrated. Subsequently, by examining the regulations in our country, the transition from closed penal institutions to open penal institutions and the issue of return from open penal institutions to closed penal execution institutions will be revealed in all details. In the conclusion part of the thesis, in the light of the information stated in the previous sections, open penitentiary institutions and the institution of separation into open penitentiary institutions will be evaluated in terms of ensuring the special prevention purpose of punishment.