Strategies toward accelerating the vegetative growth and development of Coffea arabica juveniles' plants
Coffea Arabica yavru bitkilerinin vejetatif büyüme ve gelişimini hızlandırmaya yönelik stratejiler
- Tez No: 774039
- Danışmanlar: PROF. DR. EFTAL DUZYAMAN, PROF. DR. CAKİR BİRSEN, DR. BRETON DAVİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Coffea arabica yavru bitkilerinin vejetatif büyüme ve gelişimini hızlandırmaya yönelik stratejiler Yetiştirilen başlıca tropikal ürünlerden biri olan kahve türleri, kahve yetiştiricilerinin, üreticilerinin ve tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman iyileştirmeye ihtiyaç duyar. Coffea arabica, geliştirilmesi zor bir türdür. Gerçekten de, bu çok yıllık ürün, uzun nesil süresi nedeniyle yeni bir çeşit oluşturmak için 15 ila 20 yıla ihtiyaç duyar. Bu sorunun üstesinden gelmek için yeni yaklaşımlar, çevresel faktörlerin manipülasyonu yoluyla ürünlerin nesil süresinin kısaltılmasına ve dolayısıyla ıslah programlarının süresinin kısaltılmasına olanak tanımaktadır. Bu tez araştırması, sera ve in vitro koşullar altında C. arabica ağacının gelişim modelini hedefleyen farklı protokollerin potansiyelini keşfetmek için gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın ana kısmı, kahve ağacı gelişimini modüle etmek için sera koşullarında deneyler tasarlamak, başlatmak ve izlemekti. Literatür taramasıyla, kahve ağacı gelişiminde yer alan üç ana bileşeni izole ettik. Bu bibliyografya çalışmasını, Nestlé'nin Bitki Bilimi araştırma merkezinde yapılabilecek denemeleri tasarlamak için önemli bir organizasyon çalışması izledi (bütçe, bitki materyali, insan kaynakları, sera alanı, vb.) Dört deneysel deneme başlatıldı. Özel hedeflerine bağlı olarak, bazıları staj sırasında tamamlanırken, diğerleri 2 yıllık bir süre için başlatıldı. Nestlé'nin kahve koleksiyonunda bulunan ve farklı genetik geçmişleri ve pazar ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ilgileri nedeniyle seçilen altı Arabica çeşidinden 300'den fazla genç C. arabica bitkisi bu deneysel çalışmada kullanıldı. Test edilen çevresel uygulamalar arasında, dal uzaması veya yaprak şekli değişikliği gibi fenotipik değişikliklerle gösterildiği gibi ağacın erken gelişimini etkileyen koşulları belirledik. Ayrıca, ağacın başlangıçtaki hidrik durumunun, ağacın çevresel değişikliklere verdiği tepki üzerinde bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Genç bitkilerin ilk vejetatif gelişimi çevresel faktörlerden etkilenmiş, bu da ağaç gelişimini modüle etmenin olası bir yolunu ortaya koymuştur. Üreme aşaması staj dönemi boyunca değerlendirilmemiştir ancak toplam iki yıllık bir süre boyunca değerlendirilecektir. Çevresel koşulların değişmesi de in vitro yetiştirilen kahve bitkilerinde bazı büyüme değişikliklerine yol açmıştır. Ancak, test edilen uygulama, rutin büyüme koşullarımıza kıyasla vejetatif büyüme üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindeydi. Kahvenin in vitro büyüme modelini yönlendirmeye yönelik bu başarısız girişim, yeni büyüme koşulları ayarlarını test etme ihtiyacını güçlendirdi.
Özet (Çeviri)
As one of the main tropical crops cultivated, coffee species always need improvement to meet the coffee growers, manufacturers and consumers needs. Coffea arabica is a difficult species to improve. Indeed, this perennial crop needs between 15 and 20 years to create a new variety due to the long generation time. To tackle this issue, new approaches allow reduction of generation time of crops, through the manipulation of environmental factors shortening in turn the length of the breeding programs. This thesis research was carried out to explore the potential of different protocols targeting the C. arabica tree developmental pattern under greenhouse and in vitro conditions. The central part of this research was to design, launch and monitor experiments in greenhouse conditions to modulate the coffee tree development. Through the literature review, we isolated three main components involved in the coffee tree development. This bibliography study was followed by an important organizational work to design trials that could be done in the Nestlé's Plant Science research center (budget, plant material, human resources, greenhouse space, etc.). Four experimental trials were launched. Depending on their specific goals, some were completed during the internship whereas others were initiated for a 2-year period. More than 300 juvenile C. arabica plants from six Arabica varieties present in Nestlé's coffee collection and chosen for their different genetic background and interest to meet the market needs, were used in this experimental work. Among the environmental treatments tested we identified conditions that influenced the tree's early development as illustrated by phenotypic modifications like branch elongation or leaf shape modification. It was also observed that the initial hydric status of the tree had an impact on the tree response to environmental modifications. Initial vegetative development of juvenile plants was impacted by environmental factors, suggesting a possible way to modulate the tree development. The reproductive phase was not assessed during the internship period but will be evaluated over a total period of two years. Change of environmental conditions also lead to some growth modifications on coffee plants grown in vitro. However, the tested treatment tended to have a negative impact on the vegetative growth compared to our routine growth conditions. This unsuccessful attempt to steer the coffee growth pattern in vitro reinforced the need to test new growth condition settings.