Sıvılaşma analizine yönelik sayısal analiz programı geliştirme
Development of a numerical analysis software for liquefaction analysis
  1. Tez No: 774064
  2. Yazar: ORHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda sıvılaşma kavramı üzerine yapılan bilimsel çalışmalar oldukça yoğunlaşmıştır. Sıvılaşmanın olabilirliği, farklı türde zeminler için sıvılaşma potansiyellerinin irdelenmesi, sıvılaşmayı tetikliyebilecek olası tüm parametrelerin deterministik ve olasılıksal matematik modeller ile birlikte değerlendirilmesi bilimsel gelişmelerle beraber hızlı bir artış göstermiştir. Günümüzde, zeminelere ait sıvılaşma olasılığının belirlenmesi için çok sayıda zemin ve deprem parametresinin dikkate alındığı ayrıntılı analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Farklı kriterleri içeren bu analiz yöntemleri, gerek teorik karışıklıkları gerekse kendilerine has teorik limitasyonları ile sektörde pratik şekilde uygulamaya koyulmak istendiğinde bazı zorluklara sebep olabilmektedirler. Dolayısı ile farklı analiz yöntemlerini bir arada değerlendirebilecek ve bu analiz yöntemlerinin başlıca kabulleri ve hesap kriterleri doğrultusunda kullanıcıyı karışıklıktan kurtaran ve zemin koşullarına uygun yönteme yönlendiren Türkçe dile sahip ve güvenilir bir bilgisayar programının eksikliği inşaat sektöründe hissedilmektedir. Bu çalışmada literatürde sıvılaşma potansiyeli analizi için önerilmiş ve bilimsel olarak kabul görmüş yaklaşımların bir kısmı, araştırmacıları tarafından verilen tüm parametrelerine bağlı kalınmak sureti ile dikkatle incelenmiştir. Hazırlanan yazılım ile inşaat mühendisleri ve sıvılaşma konusunda çalışan tüm araştırmacıların, sıvılaşma potansiyeli analizleri esnasında karşılaşabilecekleri karmaşayı olabildiğince azaltmak hedeflenmiştir. Kullanıcıların karmaşık teorik alt yapı içinde kaybolması engellenmeye çalışılmıştır. Ancak yazılımın kullanılmasında belirli bir düzeyde bilgi birikimide gerekmektedir. Sıvılaşma potansiyeli belirlenmesine yönelik olarak hazırlanmış olan bilgisayar programı ile kabul görmüş günümüz sıvılaşma tetiklenme analizlerinin tüm parametreleri ile birlikte değerlendirilerek, daha güvenilir yapılar inşa edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Scientific studies on the concept of liquefaction have been intensified in recent years. The possibility of liquefaction, examination of liquefaction potentials for different type of soils, evaluation of all possible parameters that could trigger liquefaction together with deterministic and probabilistic mathematical models showed a rapid increase together with scientific developments. Today, in order to determine the liquefaction potential of soils, detailed analysis methods are used which take into account a large number of soil and earthquake parameters. These methods may cause such difficulties with both their theoretical complexity and their characteristic limitations when they are to appled practically on site. Thus, the construction industry is in demand of a reliable computer program which guides the user for the theoretical acceptions and calculation criteria while warning to use the proper method for the related soil type and written in Turkish language. In this work, some of the scientifically accepted approaches proposed for liquefaction potential analysis in the literature have been carefully examined, adhering to all parameters given by researchers. It is aimed to minimize the complexity of the prepared software with which civil engineers and all researchers working on liquefaction can encounter during liquefaction potential analysis. It has been tried to prevent users from being lost in complex theoretical infrastructure. However, a certain level of knowledge is needed in the use of the software. It is aimed to construct more reliable buildings by evaluating together with all the parameters of today's liquefaction trigger analysis which is accepted by computer program prepared for determination of liquefaction potential