İnce taneli zeminlerin drenajlı kayma dayanımının deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of drained shear strength of fine grained soils
- Tez No: 774065
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Zeminlerin kayma dayanımı geoteknik mühendisliğinde yapıların projelendirilmesi sırasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Zeminlerde gerilme-deformasyon karakteristiklerinin belirlenmesinde, temellerin taşıma gücü hesaplarında, istinat yapılarının tasarımında, karayolu güzergah stabilite analizlerinde, dolgu barajların stabilite analizlerinde, heyelan analizlerinde ve şev stabilite tahkiklerinde kayma dayanımı parametrelerine ihtiyaç duyulur. Analizlerde kullanılacak dayanım parametreleri efektif ve toplam gerilmeler esasında değerlendirilir. Uzun dönemli analizlerde drenajlı (efektif), kısa dönemli analizlerde ise drenajsız (toplam) parametreler kullanılır. Uzun dönemli analizlerde gerek duyulan efektif parametrelerin belirlenmesinde farklı laboratuvar deney yöntemleriyle deneylerin yapılması ve elde edilen sonuçların karşılaştırılması güvenilir tasarım için gereklidir. Bu çalışmada ince taneli zeminlerin drenajlı kayma dayanım parametrelerinin bulunması amaçlanmıştır. Bu amaçla kompaksiyon karakteristiklerinde hazırlanan ince taneli zemin örnekleri üzerinde konsolidasyonlu-drenajlı (CD) üç eksenli basınç deneyi, kesme kutusu deneyi ve halka kesme deneyi yapılmış ve bulunan sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The shear strength of soils has a very important place in the design of structures in geotechnical engineering. Shear strength parameters are used in determining the stress-strain characteristics of soils, bearing capacity calculations of foundations, design of retaining structures, stability analyzes of highway route, stability analyzes of embankment dams, landslide analyzes and slope stability verifications. The strength parameters to be used in the analysis are evaluated on the basis of effective and total stresses. Drained (effective) parameters are used in long-term analyzes and undrained (total) parameters are used in short-term analyses. To determine the effective parameters required in long-term analysis, it is necessary to conduct experiments with different laboratory test methods and to compare the results obtained for reliable design. In this study, it is aimed to find the drained shear strength parameters of fine grained soils. For this purpose, consolidated-drained (CD) triaxial pressure test, shear box test and ring shear tests were performed on fine-grained soil samples prepared with compaction characteristics, and the results were compared.