Yeşil tahvillerin geleneksel tahviller ve piyasa değişkenleri ile ilişkisinin keşfi: Nedensellik testlerinden kanıtlar
Exploring the relationship of green bonds with traditional bonds and market variables: Evidence from causality tests
- Tez No: 774067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÖÇMEN YAĞCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yeşil tahviller dünyada hızla büyüyen ve çevresel yönüyle ilgi uyandıran finansal araçlardır. Ülkelerin ve firmaların sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında ihtiyaç duydukları fona ulaşmaları için yeşil tahvillerin önemi giderek artmaktadır. Bu yönüyle yeşil tahviller araştırmacılar için de ilgi odağı olmuştur. Bu çalışmada üç banka (Akbank, Ziraat Bankası, TSKB) ve iki firmaya ait (AYDEM, Arçelik) yeşil tahviller ile geleneksel muadillerinin günlük kapanış verileri Toda-Yamamoto nedensellik testi ile analiz edilerek aralarındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan bu çalışmada aynı yöntemle bireysel olarak söz konusu tahvillerin ulusal ve uluslararası bir takım piyasa göstergeleri (Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi (BISTSE), Türkiye 5 yıllık devlet tahvillerinin fiyatı (TR5 YDT), Türkiye risk pirimi (TR CDS), Dow Jones Sürdürülebilirlik Avrupa Endeksi (DJ SAE), S&P Yeşil Tahvil Endeksi (S&P YTE), S&P Küresel Temiz Enerji Endeksi (S&P KTEE)) ile ilişkileri de araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçları, geleneksel muadilleri ile yeşil tahviller arasında nedensellik olmasının yanı sıra ikisinin de Türkiye risk pirimi ve Türkiye 5 yıllık devlet tahvilleri değişkenlerinden güçlü bir şekilde etkilenmeleri sebebiyle farklı varlık sınıfı olmadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Green bonds are financial instruments that are growing rapidly in the world and arousing interest in their environmental aspects. The importance of green bonds is gradually increasing in order for countries and companies to reach the funds they need within the scope of their sustainability activities. In this respect, green bonds have also been the focus of attention for researchers. In this study, the daily closing price of green bonds issued by three banks (Akbank, Ziraat Bank, TSKB) and two companies (AYDEM, Arçelik) and their traditional equivalents were analyzed with the Toda-Yamamoto causality test and the relationship between them was tried to be revealed. On the other hand causality relationships between bonds and some national and international market indicators (Borsa Istanbul Sustainability Index (BISTSE), Turkish 5-year government bonds price (TR5 YDT), Turkey risk premium (TR CDS), Dow Jones Sustainability Europe Index (DJ SAE), S&P Green Bond Index (S&P YTE), S&P Global Clean Energy Index (S&P KTEE)) were also investigated. The results of the study showed that there is causality relationships between green bonds and their traditional counterparts. Results also suggest that green and traditional bonds are not different asset classes as they are both strongly affected by the variables of Turkey risk premium and Turkish 5-year government bonds.