Bazı fungal izolatların ve yetiştirme ortamlarının Orchis punctulata Steven ex Lindl. orkidesinin çimlenmesi ve protokorm gelişimine etkisi
Effect of some fungal isolats and growing media on germination and protocorm development in Orchis punctulata Steven ex Lindl. orchid
- Tez No: 774115
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERSİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Orchis punctulata Steven ex Lindl. orkidesinin tohum çimlenmesi ve protokorm oluşumu üzerine mikorizal fungusların ve yetişme ortamlarının etkileri incelenmiştir. Mikoral fungus olarak Kahramanmaraş doğal florasındaki Orchis anatolica, Orchis morio, Orchis laxiflora ve Orchis coriophora orkide türlerinin köklerinden izole edilen funguslar kullanılmıştır. Yetiştirme ortamı olarak doğal toprak+perlit+meşe yaprağı (TPM) ve doğal toprak+perlit+talaş (TPT) kullanılmıştır. Çimlenme denemeleri 25±1°C sıcaklık ve 12 saat karanlık/12 saat aydınlık koşullarda; 10, 20, 30 ve 40 gün sürmüştür. Şişen tohumların çimlenme oranları üzerine en iyi etki % 15.30 ile OC-1 fungus izolatında sağlanmıştır. Şişen orkide tohumların çimlenme oranı üzerine TPM ortamının etkisi, TPT ortamına göre daha iyi bulunmuştur. Orchis punctulata Steven ex Lindl. tohumlarının protokorm oluşturma oranları üzerine % 15.00 ile OL-1 ve % 14.67 ile OC-1 fungus izolatları daha iyi bulunmuştur. Yaprak ilave edilmiş yetiştirme ortamlarında protokorm oluşturma oranı talaş karıştırılmışlara göre daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mycorrhizal fungi and growing media on seed germination and protocorm formation of Orchis punctulata Steven ex Lindl orchid were invesigated. Fungi isolated from the roots of Orchis anatolica, Orchis morio, Orchis laxiflora and Orchis coriophora orchid species in Kahramanmaraş natural flora were used as mycorrhizal fungi. Natural soil+perlite+oak leaf (TPM) and natural soil+perlite+sawdust (TPT) were used as growing media. Germination experiments continued 10, 20, 30 and 40 days at 25±1°C temperature and 12 hours dark/12 hours light conditions. The best effect on germination rates of swollen seeds was obained with 15.30% in OC-1 fungus isolate. The effect of TPM medium on the germination rate of swollen orchid seeds was found to be better than TPT medium. The protocorm formation rates of Orchis punctulata Steven ex Lindl. seeds, OL-1 fungi isolates with 15.00% and OC-1 fungi isolates with 14.67% were found to be better. It was determined that the protocorm formation rate in growing media with added leaves was more effective than those with sawdust.