Bazı fluoreent pseudomonaslarla fungisidlerin ve etkili antifungal bitkilerin papulaspora byssina'ya in-vitro etkileri üzerinde karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 65677
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYYAR BORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmayla kültür mantarında Kahverengi Alçı hastalığı etmeni olarak bilinen Papulaspora byssina'mn bazı antifungal bitki ekstraktları, fungisidler ve iki antagonist fluoresent pseudomonas izolatıyla kontrol olanakları araştırılmıştır. 1. Eucalyptus camaldulensis, Origanum onites ve Pinuspinea olarak bilinen 3 bitki ekstraktının tek konsantrasyon ve 5 yinelemeli olarak alındığı denemede, labaratuvar gözlemleri kültür mantarında en önemli rekabet funguslanndan biri olan P.byssina'ma Eucalyptus camaldulensis ve Origanum onites tarafından %100 oranında kontrol edilebildiğini göstermiştir. Ancak bu ekstraktların kültür mantarı yetiştiriciliğinde en çok kullanılan Agaricus bisporus 'un miseliyal gelişmesini de aynı oranda etkilediği bulunmuştur, öte yandan çam kabuk (Pinus pined) ekstraktrnın eklenmiş olduğu yetiştirme ortamında ise kültür mantarı miseli A. bisporus 'un miseliyal gelişimi %9.28 oranında teşvik edilmiş, test patojenin ki ise %36 oranında gerilemiştir. 2. In-vitro'da kimyasalların etkililiğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan çalışmada, Benomyl ve Mancozeb'in 10 ppm'in üzerindeki uygulama dozlarında Kahverengi Alçı hastalığına en yüksek etkiyi gösterdiği saptanmıştır. Diğer yandan Prochloraz ve Imazalil 100 ppm dozunda hastalığı sırasıyla % 100 ve %87.2 oranında kontrol edebilmiştir. 3. Kültür mantarı üretim evlerinde, örtü toprağı ve mantar şapkasından izole edilen pseudomonas izolatlan P.byssina'ya karşı antagonizm açısından taranmış ve araştırma sonunda M15 izolatının hastalığın ortaya çıkmasını %100, M2/2 izolatının ise %58 oranında engellediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Through this study, some investigations on the control possibilities against the brown plaster of mushroom caused by Papulaspora byssina were carried out with some antifungal plant extracts, fungicides and two antagonist Pseudomonas isolates in in-vitro. The result of the study is summarized below; 1. Three plant extracts namely Eucalyptus camaldulensis, Origanum onites and Pinus pinea, were tested at one concentration and replicated 5 times. Laboratory observations revealed that one of the major fungal competitors P. byssina was controlled 100% by Eucalyptus camaldulensis and Origanum onites. However these extracts restricted the growth of Agaricus bisporus which is the most common strain in the mushroom growing. Also the mycelial growth oîA.bisporus on a media amended with pine bark was considerably enhanced by 9.28% while it suppressed the competitive moulds P.byssina by 36.5%. 2. In the studies carried out to find out the effectiveness of the chemical in in- vitro conditions, it was determined that Mancozeb and Benomyl were most effective to brown plaster disease isolate beyond the dose of 10 ppm. However Prochloraz and Imazalil controlled the pathogen in in-vitro trials by 100 ppm with 100% and 87.2%, respectively. 3. Bacteria, Pseudomonas spp., were isolated from the soil and the mushroom caps collected from the mushroom farms. After this they were screened for antagonism to P.byssina. In-vitro observations revealed that aplication of Pseudomonas isolates M 15 and M2/2 reduced the severity of disease incidence by 100% and 58%, respectively.