İnternet üzerinde yeni bir bilgi tarama sisteminin tasarımı, gerçekleştirilmesi ve başarım değerlendirmesi
The Design, development and performance analysis of a new information retriveal system over internet
- Tez No: 77412
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma kapsamında, yeni bir bilgi tarama sistemi tasarlanmış ve bu sistemin etkinliği kapsamlı benzeşim çalışmalarıyla test edilmiştir. Internet üzerinde çalışan mevcut bilgi tarama sistemleri, birçok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Bu problemlere tez içerisinde değinilmiştir. Tasarladığımız yeni sistem, bu problemleri ilgili özellikleri göz önüne alarak çözmeye çalışmaktadır. Bu amaçla öncelikle, yeni sistem dağıtık bir yapıda tasarlanmış, ikinci olarak, üzerinde çalışılan bilgisayar ağı topolojisi dikkate alınmıştır. Benzeşim ortamı, nesneye dayalı tasarım için kullanılan Fusion yöntemi ile geliştirilmiş ve C++ programlama dili ile gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistemin etkinliği ve başarımı mevcut sistemlerin tipik örneklerinden biriyle karşılaştırılmış ve yeni sistemin tüm yönleriyle daha etkin ve verimli çalıştığı gösterilmiştir. Bu araştırma; mevcut bilgi tarama sistemlerini, işleyişlerini ve bu sistemler nedeniyle karşılaşılan sorunları inceleyen; bu sonulları çözmek üzere önerilen yeni sistemi tanıtan; bu sistemin etkinliğini mevcut sistemlerle karşılaştırabilmek için gerekli olan benzeşim ortamının tasarımını ve gerçekleştirilmesini anlatan bölümleri içermektedir. Son olarak, yapılan benzeşim çalışmalarının sonuçlan verilmiş ve bundan sonra yapılacak araştırma çalışmaları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel information retrieval system is designed and its performance is tested via extensive simulations. Existing information retrieval systems that work on Internet experience many problems. These problems are addressed in the dissertation. Our design attempts to solve these problems by considering the essential properties: Firstly, the system is designed in a distributed manner. Secondly, the underlying physical topology is taken into account. The simulation platform is developed by using Fusion methodology for object oriented design and is implemented using C++ programming language. The performance of the developed system is compared with that of a typical already existing one and it has been shown that the new system is much more efficient in all aspects. This research includes the following sections: the description of the existing information retrieval systems, their operations and the study of the problems, which were caused by these systems; The new system introduced to solve these problems; The design and the implementation of the simulation environment to compare the new system with the already existing ones to measure the effectiveness and the performance. Finally, the results of these simulation studies are given and discussed, and the suggestions for future work are defined.